Ogórek postępowy

Wpisy

 • sobota, 07 października 2017
  • Polska nie jest Szwajcarią

   Wobec niezwykle bolesnego braku czasu i możliwości do pisania czegokolwiek, walnijmy krótką notkę na temat posiadania broni.

    

   Bardzo, bardzo mnie... nie cieszą durnowate porównania wyjmowane z kontekstu. Ot, prosta sprawa. Bierzesz kraj X, który ma dużo/mało posiadania broni, i wysoką/niską przestępczość. Porównujesz z krajem Y, który ma odwrotnie. "Udowadniasz" na Facebooku, że posiadanie/nieposiadanie broni przez każdego czyni kraj bezpieczeniejszym. 

   Zacznijmy od faktu: porównania krajów czy też różnych stanów USA nie pozwalają wskazać jakiejś potężnej, prostej zależności: jeśli tylko mniej/więcej broni, czy ograniczeń jej posiadania itp., to będzie mniej przestępstw. Do przestępstw... dochodzi z różnorakich powodów, czasami czynią je "zawodowcy", czasami "zwykła" osoba - oczywiście prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z wieloma czynnikami. Przykładowo, ponad 95% osób skazywanych za morderstwo to mężczyźni, a jeśli chodzi o ofiary morderstw, ok. 80% to mężczyźni. Im osoby biedniejsze, tym w większości społeczeństw częściej mogą być zarówno sprawcami, jak i ofiarami przemocy. Ten, kto ma coś do stracenia, rzadko angażuje się w aktywności wysokiego ryzyka, inaczej niż najmniej wartościowani członkowie społeczeństwa, którymi są głównie biedni mężczyźni. Duh. Nie jest to rzecz, która po prostu się randomowo zdarza, ale zdarza się w różnych sytuacjach, wynikających z wielu powodów. 

    

   To nie znaczy, że nie ma pewnej korelacji, za którą można uznać sam fakt, że zdecydowanie najwięcej broni i jednocześnie najwięcej w "pierwszym świecie" zabójstw jest w USA. Według różnych badań, powszechność broni przekłada się na wyższą liczbę morderstw. Ale nie jest to tak jednoznaczna i powszechna korelacja, jak np. w przypadku satysfakcjonującego poziomu pensji minimalnej i wzrostu PKB. Są przykłady badań, które sugerują, że w takim USA ograniczenie prawa do posiadania broni mogłoby znacząco nie wpłynąć na ogólne statystyki przestępczości, morderstw. Miłośnicy broni podają zawsze przykład choćby Szwacjarii, gdzie faktycznie na tle Europy sporo osób ma broń, ale przemoc jest na niskim poziomie. Z kolei najbardziej niebezpiecznym krajem "Europy" jest oczywiście Rosja, gdzie kontrola nad posiadaniem broni jest dość ścisła. (Co nie przeszkadza wielu "konserwatystom" być generalnie miłośnikami wspaniałego, wolnościowego, męskiego Putina).

    

   Czasami malowane są absurdalne, niemające nic wspólnego ze statystyką, ale lubiane przez społeczeństwo anegdotyczne wizje: miłośnicy prawa do broni malują świat, w którym każdy człowiek jest genetycznie po Stronie Dobra albo Stronie Zła, i tylko ci drudzy mogą kiedykolwiek użyć broni do zrobienia czegoś złego, i na pewno zawsze mają broń nielegalnie, tak więc oczywiście wręczenie broni Stronie Dobra nie ma innych skutków, niż skuteczniejsze powstrzymanie Strony Zła. Jak wiemy, świat naprawdę tak wygląda i nigdy nie było żadnej wątpliwości wśród ludzi, kto jest Dobry, a kto Zły. Można by wymienić wiele tego typu niesamowitych opowiastek, ale w sumie chyba nie ma potrzeby, dopóki nie natrafię na tekst kogoś, kogo można w ogóle brać poważnie, kto by w Polsce popierał jakąś popularyzację broni. Na dziś to chyba nie jest punkt, który warto dyskutować zbyt długo, bo nie ma z kim.

    

   Od siebie powiem tyle: polscy miłośnicy broni to tak na oko, potocznie, najmocniej działający argument przeciwko dawaniu im broni. Nie jakieś strzelanki w USA, Hondurasie. Ci konkretni ludzie wokół mnie, którzy mają dostać broń do ręki. No nie czułbym się dobrze dając broń ludziom, którym TAK BARDZO zależy, żeby cały czas mieć przy sobie naładowaną spluwę.

   Nie czułbym się bezpieczniej wiedząc, że o sekundę od rozwalenia mi łba na zawsze są przede wszystkim ludzie o drastycznie odmiennym od mojego rozumieniu tego, kogo i za co należy zabić, ludzie o "męskim" ich zdaniem, impulsywnym i pozbawionym refleksji oraz empatii charakterze, ludzie często uważający innych za podludzi z moim zdaniem błahych powodów... Ludzie, którzy są zwolennikami "karania bydlaków" ale tylko w rozumieniu, że ludzi wyglądających w określony sposób... Ludzie wypisujący na fejsie pod każdą informacją o czymkolwiek, co zrobił ktoś będący Ukraińcem, spoza Europy, homoseksualistą, członkiem opozycji itp., co mu się należy... Warzechy, Korwiny, Popki i inni dresiarze z bluzami Brygady Świętokrzyskiej, których masę można zobaczyć na każdej stronce fejsbukowej o odpowiednim profilu... Generalnie, że jeden ruch dzieli od rozwalenia mi łba wszelkie najbardziej niewyżyte osoby w Polsce.

   Dla mnie to naprawdę proste - nie zwiększa mi poczucia bezpieczeństwa sytuacja, w której po umożliwieniu zakupu broni w Biedronce pierwszego dnia pobiegliby po nią ludzie, którzy czekali tak desperacko, żeby wreszcie mieć broń bez pytania o powód. Ludzie, których posiadanie broni nie niepokoiłoby mnie - to akurat ci, którzy by jej nie kupili. Nie musi tak być zawsze. Obecnie w Polsce jednak tak jest.

    

    

   To jest właśnie cały bajer ze Szwajcarią. Ludzie faktycznie zazwyczaj tam mają broń (choć nie ma dokładnych danych i cytowane przez polskich fanów broni 45% może być dwukrotnie przesadzone). Mają broń - ale się tym nie podniecają.

   Powszechność broni w Szwajcarii to przede wszystkim kontynuacja powszechnej służby wojskowej, po której zostaje uczestnikom broń w ramach służby milicyjnej, traktowanej w kraju zegarków głównie jako "na wszelki wypadek, niech każdy umie się bronić". Dodajmy, że od 2007 nie wręcza się do tej broni amunicji - w razie faktycznego napadu wrażego państwa, milicjanci mają po amunicję zgłosić się dopiero do składu. Zaznaczmy, że ci, którzy wcześniej mieli amunicję, w 2007 r. grzecznie ją oddali rządowi i odzyskano 99% wydanych nabojów - pomyślcie trochę o tym, czy tak samo by taka sytuacja przebiegła w Polsce, gdzie ludzie nie mają nic przeciwko ograniczeniom prędkości, byle na drodze nie było żadnego radaru. W Szwajcarii dla ludzi jest wręcz naturalne, że od obywatela się wymaga, podczas gdy w Polsce nienawiść do reguł dbania o wspólnego dobra jest chyba obecnie jeszcze mocniejsza, niż kiedykolwiek. W Szwajcarii broń jest dla wielu rozrywką, nie da się ukryć, ale też poznaną dobrze odpowiedzialnością, z którą uczysz się obchodzić w służbie wojskowej. W Polsce broń jest najczęściej atrakcją niewyżytych, fantazjujących o władzy i kontroli, jaką da im spluwa w ręku, marzących o np. zgłoszeniu się do (utworzonej bez żadnej tradycji na skrajnie oczywiste ideologiczne żądanie) milicji Macierewicza, by tępić lewaków, murzynów i ciapatych.

   Broni stosunkowo często używa się w Szwacjarii do samobójstw, zwłaszcza mężczyźni na emeryturze wybierają ten szybki i niezawodny sposób. Niemniej jeśli chodzi o przestępstwa z użyciem broni, faktycznie są one rzadkie. Więc tak - ogólnie to możliwe, sam fakt posiadania broni (przypomnijmy: zazwyczaj bez amunicji, co miłośnicy w Polsce często pomijają) nie oznacza armageddonu strzelanin.

    

    

   Myślę, że Polska po wprowadzeniu powszechnego prawa do broni nie stałaby się USA, ale też nie stałaby się Szwajcarią. Bo nie jest Szwajcarią. Pomysł wprowadzenia nagle tylko jednej rzeczy, która jest w Szwajcarii, bez mającej wiele pokoleń podbudowy kulturowej i instytucjonalnej, skłania mnie wręcz do sięgnięcia po jakże lubianą przez Warzechy tego świata analogię do samochodów ("samochodem też można zabić a nie zakazujemy"). Otóż wyobraźmy sobie kraj, w którym nie jeździło się samochodami do tej pory. Nikt nic o tym nie wie. Nagle dajesz możliwość kupna auta każdemu. Nie ma kursów, długotrwałych egzaminów i przystosowania do wielu reguł prawa drogowego, ot, kupisz auto to jedź gdzie chcesz, twoja własność i wolność, najwyżej jak w coś rąbniesz to zapłacisz. W pierwszej kolejności oczywiście rzucają się na samochody ci, którzy zawsze chcieli jeździć, jak na filmach, wcisnąć gaz i pruć w dowolnym kierunku. Uważacie, że ile byłoby wypadków drogowych? Mało, dużo?

    

   To jest jednak prosta prawidłowość populistycznej fejsowej polityki, że przypisać całe Dobro, bezpieczeństwo i dobrobyt do jednego gadżetu jest fajniej i szybciej, niż mówić o procesach dotyczących całego czasu trwania życia wszystkich ludzi w społeczeństwie. To drugie nie pozwala zrobić fajnego obrazka, który zbierze lajki, a teksty typu "chcesz żeby tylko Źli posiadali broń??? No, zaorane" tak.

    

   Na szczęście to akurat nie jest bardzo popularna kwestia w Polsce i nawet stosunkowo mało radykalna propozycja Kukizów może nie zostać przyjęta. Na razie posiadanie broni to marzenie stosunkowo małej, chociaż bardzo zdeterminowanej i zaciekłej, grupki osób. Ale o tym właśnie chciałem napisać - że dokładnie to jest powodem, dla którego nie przewiduję większego bezpieczeństwa w kraju po tym, jak akurat oni będą mogli kupić łatwiej broń.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   sobota, 07 października 2017 12:47
 • czwartek, 13 lipca 2017
  • 22 lata od Srebrenicy

   Ledwie 22 lata temu, od 12 lipca 1995, dokonywano masakry w Srebrenicy. Jest to dość cicha rocznica, co od dawna mnie zastanawia. Blisko 10 tysięcy ludzi zamordowano za to, że śmieli się urodzić. Zabito ich nie mniej, niż w World Trade Center. Robili to rdzenni Europejczycy, skóry ogólnie raczej białej, chrześcijanie, prawdziwi patrioci itp. 

   Nie mam na to nawet specjalnie komentarza. Tyle że codziennie wręcz od jakiegoś czasu chcąc nie chcąc czytam i słucham komentarze, które napawają mnie zadziwieniem, że po ledwie dwóch dekadach (toż to ledwie rzut kamieniem dalej w kalendarz, niż WTC) nikt nigdy nie ma absolutnie żadnych wniosków ze Srebrenicy. No nic się tam nie stało. Morderstwa są ogólnie uważane za złe, ale tylko jeśli akurat można z nich wyciągnąć fajne wnioski, z tego zaś akurat na ten moment nie ma fajnych, no to o niczym nie świadczą, także dla osób powtarzających po 500 razy dziennie, jak dla nich ważny jest pokój, niemordowanie i bezpieczeństwo, zdarzenia nie było.

    

   By opisać zaś z jakąś dozą dorzeczności, skąd wzięło się A, które było skutkiem B, a to skutkiem C... i tak z wielu stron przez tysiące lat, trzeba by oczywiście poświęcić wiele więcej czasu. Wspomnijmy tylko o tym w kontekście polskim. Polacy obecnie przedstawiają siebie jako naród najwyżej rozwinięty, wręcz ideał końca historii, pozbawiony zalążków agresji itd. Jakby spytać ludzi o konflikty, to ich nie ma, poza oczywiście masową muzułmańską inwazją, ale tak na poważnie, to nie ma "bad blood". Tyle że na Bałkanach nieraz to samo można było powiedzieć. Dziś to osobne kraje, z osobnymi językami, bardzo na siłę rozdzielanymi by stworzyć szybko wrażenie odwiecznych, typowych mocno dla danego narodu (nic nowego, podobnie jest np. w byłej Czechosłowacji czy na Ukrainie, a w historii było zawsze i wszędzie). I jeśli spytać - od zawsze w nieuniknionym konflikcie z odwiecznymi wrogami. Jeśli Polska wpląta się w konflikt z niejednym sąsiadem, to historycy będą mogli powiedzieć to samo: "w historii zawsze się tłukli od stuleci", kompletnie ignorując fakt, jak doskonale się czujemy w połowie 2017.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   czwartek, 13 lipca 2017 17:24
 • czwartek, 22 czerwca 2017
  • Kiedy dżihadyści byli spoko

   Jestem tak opóźniony, że notka, którą zawsze chciałem walnąć po śmierci Zbigniewa Brzezińskiego (od której minął już miesiąc), ale nie było czasu. Tekst w Wyborczej pod tytułem, dosłownie, nie żartuję, "Jak strategiczny geniusz Brzezińskiego stał się przekleństwem komunizmu", w obecnej epoce - gdy oglądamy na własne oczy okrutny i dość popularny Daesh, organizację tak bliską bycia absurdalnie Złym z filmów czy bajek, jak to możliwe - przypomina mi ciągle głównie w pierwszej kolejności o pewnym wideo, w którym Brzeziński motywuje do walki mudżahedinów. Też jak z filmu: "odzyskacie swoje domy i swoje meczety. Zwyciężycie. Bo wasza sprawa jest słuszna. Bo Bóg jest po waszej stronie".

   Kojarzycie ten temat, który sprawia, że dziś wszyscy w Polsce wariują i pałają żadzą mordu do wszystkich, którzy mają coś wspólnego z pochodzeniem z Bliskiego Wschodu? Nasz amerykański geniusz generalnie jest tego prowodyrem, wymyślając pod koniec lat 70. wybitny plan, by wpakować miliardy dolarów we wzmocnienie dżihadu, aby zająć czymś ZSRR. Zawsze mnie zadziwia, jak mało się o tym mówi, jak mało ktokolwiek uważa, że może geniusz tego zachowania był nieco wątpliwy.

   Na świecie jest mnóstwo poglądów, często brutalnych. Gdy wejdziecie w polski internet, łatwo zauważycie, że żądza masowych mordów dla ludzi z różnego powodu niewartych życia (feministek, wegan, ludzi lubiących nietaką muzykę, co trzeba, wyglądających niewłaściwie, mówiących niewłaściwym językiem, kochających nie kogo trzeba, i tak dalej, i tak dalej... dosłownie wszystkiego, w zależności od osoby) jest w Polsce tak samo popularna, jak we wszelkich kręgach, które można by jakkolwiek nazwać "Złymi". Każdy by chętnie utylizował, do gazu, skakał po mordzie, otwierał ogień itp. To normalny język mojego pokolenia, także kolegów, których ogólnie lubię (oczywiście nie wszystkich, ale większości). Czym się więc różnią od "Złych"? Oczywiście głównie tym, że są sobą, a nie nimi, ale racjonalnie rzecz biorąc - różni ich fakt, że nie mają okazji działać według tych żądz. W Polsce za zabicie człowieka, nawet pochodzenia nieprawilnego, nadal jest duża szansa iść do więzienia i generalnie sporo stracić. Polska jest w doskonałej (w kontekście historii kraju) sytuacji ekonomicznej, pensje rosną, jest tutaj tak daleko od zburzonych całych miast, jak to możliwe. Jest sporo do stracenia.

   Gdyby jednak nie było, a ktoś włożył ogromne kwoty, by uzbroić i dać pozwolenie oraz zachętę do mordowania tym, którzy chcą? Nie trzeba chyba tłumaczyć, że gdyby z jakiegoś powodu tak było, ruch ten oczywiście miałby ogromny wpływ na życie kraju. Zwłaszcza, jeśli nie byłoby innego wyboru niż dołączyć lub walczyć. Wszystkie Ziemkiewicze i Stanowskie przekonane o swojej genetycznej wyższości nad ludami wschodu i południa siłą rzeczy by albo zwiały na Zachód (być hejtowanym imigrantem, "przecież trzeba było zostać walczyć"), albo dołączyły. 

    

   W skrócie mówiąc - grupek nawiedzonych brutali jest masa, ale dla zewnętrznego wielkiego świata są one kompletnie nieznaczące, dopóki ktoś nie da im masy broni i pozwolenia. Brzeziński i Operacja Cyklon generalnie to zrobiły, czego efekty widzimy dziś. Wydano miliardy dolarów, głównie ze skarbców USA i Arabii Saudyjskiej w trwającym do dziś przymierzu, by wspierać grupkę skrajnych nacjonalistów mających zamiar obalić dość postępową konstytucyjną monarchię Zahera Szaha i wprowadzić Islamski Kalifat. 

   Przy okazji liczba wojen w ten sposób wywołanych zdemolowała Afganistan jak nic w historii, redukując nadzieję na nie wiadomo ile czasu (nie dożyję, by ocenić), by rozwinęło się tam cokolwiek, co nazwalibyśmy spokojnym demokratycznym społeczeństwem kapitalistycznym. Później jako reakcję to samo już czekało wiele innych krajów, obecnie jak wiadomo zwłaszcza Syrię.

   Nie była to zresztą żadna nowa metoda, bo skrajny nacjonalizm islamski był budowany od dawna przez imperia Wielkiej Brytanii (i może nieco Francji), by tępić ruchy "lewackie" ówczesnych czasów.

    

    

   Oczywiście, sam Brzeziński nie mógł nie widzieć przykrych efektów tych działań, ale jak to mówił w wywiadach: lepiej mieć dżihadystów, niż komunistów. Zaznaczmy, że nie uważam tego odgórnie za nieprawdę. Trudno mówić na tak dużym poziomie uogólnienia, ale jeśli potraktujemy już oba zjawiska jak plagę (a jeśli chcecie żyć w tym kraju i nie dostać w ryj, musicie), to komunizm z racji braku ideologicznych ograniczeń (generalnie gdzie są pieniądze, tam jest jakiś sens promować komunizm) można na pewno nazwać plagą bardziej "zaraźliwą". Dżihad, zdaniem Brzezińskiego, był zjawiskiem niszowym, i właściwie jest to prawda - nie jest on bardzo popularny w więcej niż grupce państw na świecie, a jego poparcie w społeczeństwie w porywach sięga tam do 10%, co na tle różnych morderczych ideologii w historii świata czy i obecnej Polski jest niczym - aczkolwiek widzimy, że nisza ta, odpowiednio uzbrojona, potrafi psuć życie całemu światu. To ją różni od innych nisz. Polska klasa średnia generalnie zadowala się odsuwaniem problemów i śmierci gdzieś daleko, poza zasięg, gdzie ją to obchodzi, natomiast dżihadyści mają broń w ręku. I może nadal są "lepsi" niż komunizm, ale w popularnym języku jakoś w ogóle przestano ich za to nagle wielbić. Dziwna sprawa. Tymczasem język i czyny brutalnego tępienia nieprawilnych popularyzują się na dużym obszarze obejmującym ponad miliard muzułmanów na świecie, od Libii, przez Egipt czy Pakistan i Bangladesz po Malezję. I wiele innych, ale wspomnijmy te. Liczba zabójstw, prześladowań, wyroków za bluźnierstwo - rośnie, z roku na rok coraz szybciej. Z jakiegoś powodu, chociaż treść Koranu naprawdę się przez ostatnie 50 lat nie zmieniła, to jego interpretacje mają dziś często drastycznie inny wymiar, przynajmniej na tyle, by każdy w danych krajach mógł się mniej lub bardziej bać (a nawet, co już dość zabawne, i w Polsce). 

   Nie ma wątpliwości, że religia - jak zawsze w historii, wbrew analizom mądrych ludzi - jest jedynie nośnikiem zjawisk, a nie jakimkolwiek ich źródłem. Jeśli czytacie tego blogaska (grupa zerowa), to pewnie zauważyliście już, że lubię wspominać o tym oczywistym, ale pomijanym fakcie. O tym, że dżihad jest z natury nacjonalistyczny, doskonale świadczy fakt, że chociaż w literze Koranu obrażanie Mahometa jest takim samym wykroczeniem jak np. Jezusa, to jakoś wszystkim wydaje się oczywiste, że żaden z dżihadystów się tym drugim nie przejmie (a tak w ogóle żadne karanie na Ziemi za bluźnierstwo nie jest przez Koran wskazywane, jak i za mnóstwo innych rzeczy, które są dla pewnych dżihadystów czy zamordystów z krajów islamskich uważane za oczywiste). Bo przecież nie chodzi o racjonalne spełnianie jakichkolwiek zasad Koranu. Religia jest zawsze po to, by móc fajniej nazywać słowami to, co i tak uważamy i chcemy robić. Wielorakość wszelkich możliwych postaw w obrębie każdej religii jest na to definitywnym dowodem.

   Religia jest narzędziem politycznym, nie zajdziemy daleko w żadnym mądrym kierunku udając, że czymkolwiek innym, sorry za obrażenie uczuć jeśli coś.

   Po co to mówię tutaj? By przypomnieć, że dżihad, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa i jego oddziaływania, ktoś stworzył, i nie był to raczej Bóg, o czym świadczy sama data.

    

   Ludzkość ma taki cudowny dar uogólnienia językowego, które pozwala nadawać wartość dosłownie wszystkiemu. Dla wielu każdy, kto walczy z komunizmem, automatycznie jest dobry. W końcu komunizm to zło, a komunizm - jak wiemy z wielu krajów, w tym Polski w czasach "Żołnierz Wyklętych" czy obecnych - to właściwie wszystko, co akurat się mówiącemu nie podoba, może to być np. fakt, że akurat się dana osoba czy niemowlak nam nawinęły, i już, cholera, no komunista, co zrobić, trza mordować dla Dobra. W innych krajach są inne magiczne słowa tego typu. Dziś tym magicznym słowem jest popularnie "islam", co jest dla mnie wyjątkowo zabawne w sytuacji, gdy do niedawna najbardziej zaciekły dżihad był w tym samym nurcie promowany gorąco. Bo w końcu był antykomunistyczny. Więc, needless to say, bardzo dobry, korzystny i bohaterski. Ironia, która, mam często wrażenie, przemawia tylko do mnie. 

   Operacja Cyklon wsparła ruch w Afganistanie niszowy, zupełnie dziwacznie jak na tamte czasy podchodzący do kwestii religii - brutalny, antypostępowy. Oczywiście tylko z naszej perspektywy, bo z perspektywy osób go popierających - padały te same słowa, co zawsze, że trzeba zjednoczyć się przeciwko zagrożeniu, być prawdziwym patriotą, powrócić świat do normalności, przywrócić władzę Naszym, a nie Obcym, obalić tyranów. To samo uważa dosłownie każdy, ale Mudżahedini dostali przyslowiowe (i nie tylko) karabiny do walki z ZSRR. 

   Wtedy obsesja była na punkcie komunistów, to to słowo sprawiało, że ludzie dostawali cieczki jak dziś na dźwięk "islamu", "muzułmanina", "imigranta" czy "uchodźcy". Tak więc Mudżahedini byli bardzo dobrzy. 

   Ale jak wynikać może z książki "Afghanistan's Untold Story", amerykańscy tępiciele lewactwa naprawdę nie tylko, a może i nie głównie z racji antykomunizmu czuli prawdziwy respekt i podziw do dżihadystów. Warto się nad tym zastanowić. Moja podstawa jest na przykład taka: jeśli jesteście tym typem człowieka, którego absolutnie nie obchodzi (nawet w kwestii pragmatycznych konsekwencji, jak rewanże itp.) przemoc na Obcych, nie istnieje ona dla was w ogóle, jak dla współczesnego Polaka - to oczywiście to, czy jesteście zwolennikamia Jana Pawła II i Raegana, czy Wahhabitów - z perspektywy wewnętrznej, to właściwie to samo. Ktoś tam ginie, ale nie Nasi, jacyś Żli, w sumie nic się nie dzieje. Dla współczesnego Polaka oczywiście to różnica, bo katolicy nie promowali zabijania ludzi, tylko ewentualnie komunistów itp., co przecież nie jest zabijaniem tylko samoobroną. Ale tak samo uważa ze swojej perspektywy każdy, tylko ma inny podział na Naszych i Obcych.

    

   USA czy Wielka Brytania (czyli, jeśli przyjmujemy popularne obecnie rasowe uogólnienie, "My") wspierały antypostępowe ("antylewackie", wybierzcie słowo które wam pasuje), brutalne, islamistyczne ruchy regularnie od lat 50. My je wspieraliśmy. Ci dobrzy. Zatrzymanie kulturowego rozwoju takiego jak w Zachodzie na terenie zwłaszcza Afganistanu było priorytetem. Brytania miała podobną dość relację z Bractwem Muzułmańskim, jakże oszołomskim na tle typowych ówczesnych poglądów ruchem w Egipcie. Dziś do Egiptu na wakacje jadą tylko odważni, a na wschodnie rejony - tylko szaleńcy. Ale My pracowaliśmy nad tym wiele lat, zanim do tego doszło w tym dawniej stosunkowo normalnym kraju. Mudżahedini to Nasi nowsi "Żołnierze Wyklęci", wartościowi tylko z racji tego, że są wyjątkowo wrodzy Złym. 

    

   W latach 80. Benazir Bhutto, premier Pakistanu, powiedziała Naszemu prezydentowi Bushowi: "tworzycie Frankensteina". Wielu dzisiejszych ekspertów internetowych, przysłowiowych już na tym blogasku Stanowskich i Ziemkiewiczów świata, nie obchodziło to przez całe dekady, co oczywiście nie miało dla nich znaczenia, bo w podejściu do świata tych ludzi odpowiedzialność zbiorowa działa zawsze tylko na innych. Bhutto została nota bene w 2007 roku zabita przez Al-Kaidę, rękami zamachowca-samobójcy wysadzającego się i zabijającego łącznie około 20 osób, co oczywiście w Europie nikogo nie obeszło, ofiary tego co robimy w jakimś tam Pakistanie mogą być, spoko. 

    

   "Strategiczny geniusz Zbigniewa Brzezińskiego stał się przekleństwem komunizmu". Może nie tylko jego.

    

   [Powiązany tekst, którego nie było okazji zalinkować: "Zasiali Cyklon - zbieramy jego burzę". Ale zauważmy znów: jak szerokim gronem zawsze są Oni, a jak wąskim My. Magia uogólnienia pozwala, by każdy człowiek był osobiście "niewinny"]

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Kiedy dżihadyści byli spoko”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 czerwca 2017 15:38
 • poniedziałek, 22 maja 2017
  • Głupia Szwecja nie rozumie, że upada

   Jako się nieraz rzekło, dużym wyzwaniem dla polskich prawicowców - z którym sobie oczywiście radzą - jest kwestia tzw. rzeczywistości, czyli jakiegokolwiek potwierdzenia tego, co mówią. Wiadomo na przykład, że kraje, które nie robią tak, jak należy, zmierzają prostą drogą do upadku. Jednak jak to bywa z sektami, na Armageddon głównie się czeka, nigdy zaś on nie nadchodzi. Ale już jutro... Europa Zachodnia po 50 latach robienia wszystkiego źle nadal wypada słabo głównie w statystyce "wskaźnika wydajemisię", ponieważ konkretne liczby jakoś nie chcą potwierdzać, że wyrzucają w błoto masę kasy i jest coraz gorzej.

    

   Takie Niemcy upaść mają co roku poprzez obecność milionowych hord bezrobotnych pochodzących spoza Europy oraz podniesienie płacy minimalnej. Jak na złość, rzeczywistość jest wredna i bezrobocie jest niższe, niż kiedykolwiek, no i znacząco niższe w stuprocentowo białej, niewspierającej nierobów Polsce. 

    

   Szwecja już w ogóle płonie, rozpieszczając wszystkich socjalem i jakby nigdy nic znosząc fakt, że jak wiadomo muzułmańskie rodziny stanowiące tak z 95% ludności utrzymują po 10 dzieci z zasiłku. W samym rządzie jest wielu zawodowych bezrobotnych, których rodzice pochodzą z Turcji, Gambii czy Bośni. No i oczywiście te podatki, które zniechęcają do biznesu i rujnują kraj. No już starczy tego przejadania od stu lat przez lewaków kasy! To nie może nie upaść dosłownie jutro! Zwłaszcza teraz, gdy jeszcze dowalili!

   Trochę problemem są więc wyniki gospodarcze Szwecji, które po podniesieniu podatków są tak dobre, jak kiedykolwiek - wzrost PKB oraz deficyt budżetowy osiągają świetne poziomy na tle innych bogatych państw. Oczywiście to wszystko propaganda lewaków, powiedzą wam eksperci w polskim internecie. Tak naprawdę pieniądze w skarbcu są podwędzane nocą z prawilnych polskich domów. Nie powiedzą wam konkretnie, jak, ani nie zaprzeczą konkretnie analizom ekonomistów - ale to tłumaczenie im wystarczy.

    

   Dla żyjących w rzeczywistości... Szwecja jest w świetnym momencie. Tak jak w każdym wręcz państwie "rozwiniętego" kapitalizmu, najbogatsi w ciągu ostatnich dekadach wzbogacili się o znacznie większy procent, niż przeciętni - ale w przeciwieństwo do np. błogosławionego Raeganem USA, różnica nie jest tak kolosalna i również przeciętny Szwed może liczyć na coraz lepsze życie. 

    

    

   Najgorszym przeciwnikiem rządu Szwecji wydaje się obecnie po prostu opinia. Cokolwiek nie mówiłyby twarde liczby, niektórym podatki czy ludzie z innych krajów po prostu się nie podobają. Jednak niektóre donosy polskiego internetu o "trzeźwieniu" Szwedów są bardzo wyjęte z kontekstu. Nawet lekko faszystowska partia nacjonalistyczna Sverigedemokraterna jest absolutnie nieporównywalna do Trumpa, Korwina, Kukiza itp. - w Polsce byłaby skrajnie lewacka. Podobnie ze szwedzką prawicą w postaci Umiarkowanych - są oni za obniżeniem podatków, ale do poziomu, który w młodym pokoleniu Polaków i tak zostałby uznany za czysty maoizm, Czerwonych Khmerów i Katyń. 

    

   Wysoki poziom edukacji dostępnej wszystkim sprawia, że nie tylko proporcjonalnie spada ilość prawicowców czy "nacjonalistów" w kraju, ale też rośnie ich jakość, tak że są dużo bardziej sensowną odmianą tych ogólnych stref ideologicznych, i nawet w przypadku dojścia ich do władzy nie ma mowy o jakimś wielkim odwróceniu standardów. To zapewne jeden z głównych powodów, dla których "skrajnie lewacka" (na tle preferencji współczesnych Polaków) już od około stu lat Szwecja osiągnęła szybko, a potem długo utrzymała poziom jednego z bogatszych i lepszych do życia krajów na świecie - i wyniki z ostatniego roku ma znów wyborne.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Głupia Szwecja nie rozumie, że upada”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 maja 2017 13:46
  • Tylko Waza był prawdziwym Polakiem

   Jeden z ulubionych dziennikarzy tego bloga napisał, że "niesmaczna" jest dla niego wystawa "Niemcy - po prostu przyjazne" pod zamkiem w Warszawie. Nawet pisał na Twitterze do reprezentantów miasta, czy coś zrobią z tym obrzydlistwem. Wystawa jak wystawa - jakaś marka się promuje robiąc wystawę w najczęściej odwiedzanym miejscu danego miasta, niby codzienność. NO ALE NIEMCY. Zabili nam babcie i dziadków. Zburzyli miasto nasze piękne. Nie są przyjazne. 

    

   Pomińmy już typową logikę Kalego - patrząc na współczesne wypowiedzi tego dziennikarza, popierające tępienie ludzi np. za pochodzenie z krajów spoza Europy, trudno nie skontatować, że od jakże tutaj negatywnie przywoływanych (tak, że piętnują cały kraj o tej samej nazwie i po 70 latach, pod każdym względem, bez względu na to, co by konkretnie ten kraj robił) nazistów różni go głównie to, że po prostu nie ma okazji nim być. Ale czyż nie to samo dotyczy wszystkich? W każdym razie, koleś uważa, że Niemcy niesmaczne, nic nowego. Bardziej zaciekawiło mnie, że konkretnie wskazał Kolumnę Zygmunta jako symbol kalany przez wystawę przekonującą o tym, że w Niemczech są ciekawe miejsca i niedrogie noclegi (a nic o nazistach, co za zakłamujące historię gnoje!).

    

   Zygmunta III Wazę! Trudno mi o tym nie pomyśleć. Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby dzisiaj żył ktoś taki, jak Zygmunt III Waza?

   A konkretnie: Sigismund III Vasa, urodzony w Gripsholm. SZWED (a więc, najgorzej) delegowany do rządzenia Polską. Tak dosłownie, nie jak dzisiaj podobno kraj X czy Y rządzi polskimi politykami: normalnie był królem i robiło się, co chciał (no... nie do końca. Ale był królem). 

   W 1587 roku w wyborach rozważano głównie dwie kandydatury: czy Rzeczpospolitą oddać w ręce szwedzkich Wazów, czy też Habsburgów. Trochę się o to szlachta napierdalała. Ostatecznie wygrał Zygmunt III Waza - niechciany w Szwecji jako nieco niezintegrowany z tamtejszymi elitami, w sam raz się nadał na rzucenie mu ochłapów takich jak Nasz Kraj. Dziś wielbią go polscy "patrioci", którzy nazywają zdrajcami wszystkich, którzy np. cokolwiek robili w PRL, bo przecież PRL to nie był polski kraj, więc... no trzeba było w nim najlepiej nie żyć, by nie być zdrajcą. Albo przynajmniej mordować kogo popadnie, byle antypolskie władze ścigały, wtedy się było bohaterskim Żołnierzem Wyklętym. Ci sami ludzie [to nie jest wyrażenie używane z palca przez dziennikarzy, tutaj dosłownie to, co napisał ten sam koleś] też zgadzają się, że obecnie "najgorszym sortem Polaków" są wszyscy ci, którzy w dowolnych okolicznościach mówią cokolwiek negatywnego o polskim rządzie zagranicą (co jest ewidentnym dowodem bycia z "odsuniętego od koryta układu, który w akcie rozpaczy biegnie po wsparcie w zagranicznych mediach").

    

   Rzeczpospolita Obojga Narodów to w ogóle wspaniały historyczny kraj do czczenia przez dzisiejszych "patriotów". Sporo mówi za siebie już fakt, że mówi się o tym kraju "Polska". Jest to uogólnienie zrozumiałe, jeśli już je rozumiemy i pamiętamy, ale dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie państwa innego, niż homogeniczne społecznościowo - trochę dziwne... Po polsku bowiem w Rzeczpospolitej mówiła raczej mniej niż połowa mieszkańców. Więcej, niż "Polaków", było osób określanych zbiorczo jako Rusini. Do tego oczywiście Litwini - wiecie, ten drugi naród w oficjalnej nazwie państwa Rzeczpospolita Obojga Narodów. Detal. No i było sporo mniejszości innego typu - gdzieś tak z 5%, czyli liczba, która obecnie dla polskich "patriotów" jest świadectwem, że Niemcy to już nie Niemcy, Francja to nie Francja, itd. - bo aż tak dużo ich zalało coś, co nigdy w historii świata się wcześniej ich zdaniem chyba nie działo, czyli ludzie jakiegoś pochodzenia. Z powodów politycznych (często powiązanych oczywiście z religią, bo to była, i dziś nadal często jest, metoda na dzielenie ludzi na frakcje), w Rzeczpospolitej były dziesiątki tysięcy uchodźców z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Czech czy Szwecji.

    

   Rzeczpospolita była państwem "multi-kulti" w dosłownym słowa rozumieniu, a nie takim, jakim dzisiaj przyjęto, czyli "ktoś może przyjechać do kraju pod pewnymi warunkami, zazwyczaj z terytorium kolonialnego tego samego państwa, ale nie będzie lubiany = multi-kulti!!!". Jeśli współczesny polski "patriota" boi się wychodzić na ulicę w Niemczech czy Francji, to przeniesiony do tamtego państwa dostałby zapewne zawału. Nie tylko mnóstwo organizujących różnorakie bunty Rusinów, jak Kozacy... Ale i w Polsce w XVI wieku mieszkała większość Żydów na świecie. Stanowscy tamtej epoki musieli codziennie komentować o tym, że to już nie Polska, tylko Izrael Warszawski hehehe kolonia rusko-żydkowa hehehe. Znacie te komentarze. W tym przypadku byłyby po stokroć celniejsze. Żydzi mieszkali w Rzeczpospolitej oczywiście nie dlatego, że ogólnie był tam najwyższy poziom życia, ale dlatego, że kraj był znacząco mniej ludobójczo nastawiony wobec nich, niż większość Europy Zachodniej. Nadal większości rzeczy nie można było Żydom robić, ale były jakieś widoki na życie. Wyobrażacie sobie, by współcześni polscy "patrioci" mieli żyć w takim piekle, tolerującym istnienie podrzędnych genetycznie untermenschów jakby nigdy nic?

    

   W skrócie mówiąc - Rzeczpospolita Obojga Narodów była po prostu marzeniem współczesnego polskiego "patrioty". Kompletny multi-kulti tygiel, obrzydliwa tolerancja, masa mniejszości i narodów, uchodźcy, nieustanne ataki terrorystyczne dziczy ze Wschodu (których "naród" był dosłownie liczniejszy niż polski). Do tego elity - dosłowne - zmieniały religie na cokolwiek, co im pasowało, a w wyborach decydowali, czy tym wszystkim powinien rządzić lepiej Szwed, czy Niemiec.

    

   Ach, jak można kalać dziedzictwo tego kraju, wystawiając tuż obok Wazy tablice, że współczesne Niemcy przyjazne! Cóż za niesmaczne poniżenie dla Polski. Nasza Ojczyzna popadła w niewolę, która robi wstyd dawnym czasom świetności...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 maja 2017 12:43
 • poniedziałek, 30 stycznia 2017
  • Ściana Meksyk-USA wiele zmieni, jeśli w to bardzo wierzycie

   Analogii po wyborach w USA i Polsce ciąg dalszy. W obu przypadkach wyborcy zwycięskiej strony kierowali się podobnymi emocjami i teraz często po kolejnych smutnych faktach najlepsze, co mogą sobie powiedzieć, to: hej, ale poprzednicy też coś takiego robili! I co, nie płakaliście wtedy! Ha! Dla jednych może to być do zastanowienia się, czemu konkretnie głosowali na "większe zło", ale dla innych też może przypomnienie, że poprzedni rząd bynajmniej tak znowu inny nie był. Tylko może my tak w to wierzyliśmy.

    

   Bulwersująca dla wielu decyzja o nagłym zamknięciu granic USA dla przedstawicieli kilku krajów, w tym pracujących w USA czy mających zieloną kartę, a zwłaszcza wybór tych krajów, to oczywiście pokaz doskonałej hipokryzji typowej dla człowieka, który tuż po wyborze na urząd powiedział: "spoko, to wszystko legalne, prezydent nie może mieć konfliktu interesów". Tak więc zapowiadany - i chyba pożądany przez wyborców Trumpa - "zakaz muzułmanów, bo to terroryści" dotknął biedne Sudan, Syrię, Libię czy Somalię, ale oczywiście nie kraje, w których znajdują się bogate biznesy, z którymi handluje Trump, jak Arabia Saudyjska, Turcja, Azerbejżdżan, Emiraty itp. Co już słynne w amerykańskim internecie, zakaz "antyterrorystyczny" nie dotknął żadnego z krajów, z którego pochodził którykolwiek z zamachowców World Trade Center. Ale jeśli ktoś wierzy - to uzna to za super walkę z terroryzmem, koniec politycznej poprawności twardą rękę Ameryka fuck yeah zamiast zwyczajnego robienia biznesów z partnerami handlowymi.

   Hejterzy "imigrantów" (w cudzysłowie, bo któż w USA nim sam nie jest) się cieszą, jak zwykle w takich sytuacjach nasilają się ataki na każdego, kto wygląda w jakiś sposób "arabsko", nawet w spokojnej zazwyczaj Kanadzie zabito wiele osób w ataku na meczet w Quebec City. Nie-hejterzy załamują ręce: jak to tak, Trumpie, kompletnie zrobić coś, co w USA nie przystoi, przetrzymywać ludzi, nie wpuszczać ich do USA? Radość, smutek, złość - ale jedno przekonanie wszystkich łączy, że oto Trump robi coś wyjątkowego.

   Jednak to oburzenie pozwala sobie przypomnieć sobie, że USA od lat rozpieprza Bliski Wschód do spółki z Arabią Saudyjską, Egiptem czy Emiratami. Wybór wspomnianych krajów jako największe potencjalne zagrożenie został dokonany za Obamy, kiedy też zdarzyło się - w 2011 roku - zamknięcie przez pół roku granic dla uchodźców z Iraku, także w przypadkach, które teraz latają po internecie, czyli: armia amerykańska korzysta z pomocy tubylca w wojnie i oferuje w zamian azyl, ale gdy ten musi się zmyć z kraju, zostaje na lodzie (jak w serialu The Americans!). Niektórzy oburzają się, że Trump ogranicza ludziom wolność... no tak, USA od bardzo dawna ogranicza ludziom wolność, wstępu właściwie nigdy nie miał każdy, kto by chciał mieć szansę podążać za szczęściem. Pierwszy przepis dotyczący obywatelstwa, z roku 1790, określał warunki, ograniczając grupę potencjalnych Amerykanów m.in. tylko do wolnych, białych ludzi o "dobrym moralnie charakterze" (dziś nadal istniejącym przepisie, określającym "zły charakter" jak m.in. uprawianie poligamii, prostytucji, zbyt intensywnego hazardu czy alkoholu). O tym, że wjazdu "na spełnianie marzeń" bynajmniej Ameryka nie gwarantuje nigdy, wiedzą doskonale chociażby Polacy, którzy zanim im otwarto Unię ciągle tylko pytali: kiedy wizy zniesiecie?, jakby nie dopuszczając do siebie wiadomości, że wizy do pracy właściwie nie są zniesione dla nikogo poza Kanadą, a turystyczne - dla wąskiego grona państw spełniającego restrykcyjne dość kryteria, czyli Europy Zachodniej, Australii i Nowej Zelandii, Japonii, Korei oraz Chile. Owszem - nadal można oczywiście do USA wyjechać, jeśli się spełni określone kryteria. Ale to samo podobno ma dotyczyć i mieszkańców wspomnianej Syrii czy Iranu po przygotowaniu bardziej restrykcyjnych metod kontroli.

   Nie jest to wszystko niezrozumiałe - USA kieruje się m.in. swoim interesem, a wspomniane kraje zapewniają coś w stylu stabilności władzy w bogatym w ropę regionie. To nie jest nawet koniecznie "złe", tak jak stworzenie Al-Kaidy dla walki z komunizmem niekoniecznie było "złe" w świecie, gdzie nie ma łatwych decyzji. Zapewne opowiedzenie się po stronie Arabii Saudyjskiej, a przeciwko Iranowi, było nieuniknione. Może po prostu jest głupie nazywanie tego "antyterrorystycznym" zachowaniem, ale jak na ironię, Trump i tak działa rozsądniej, niż to lubią sobie wyobrażać jego zwolennicy, którzy w końcu chcieliby po prostu "zakazu muzułmanów", a nie jakieś chwilowe blokady dla kilku wskazanych krajów...

    

   Trump zapowiedział też przeniesienie ambasady izraelskiej do Jerozolimy, w ten sposób dokładając kolejny kamyczek do przygnębiającego Holocaustu w spowolnionym tempie, który spotyka Arabów na Ziemi Świętej od 1945 roku. Oczywiście, to też niemiłe, że tak pomału wspiera się wyparcie całego narodu z kraju, w którym mieszkał. To będzie dalej potęgować wściekłość co bardziej podatnych na tę emocję Arabów z całego świata, przekonanych, że świat zachodni się na nich uwziął - nie bez racji.

   Ale znów - to tylko przypomina, że USA robiło to zawsze, wspierając Izrael niczym własne terytorium od lat 40., i nikt - także, jak mówił sam Trump, "muzułmanin z Nigerii" Obama - nigdy nie śmiał nawet zasugerować, że mogłoby być inaczej. Rząd Obamy próbował czasami zasugerować temu przyjacielowi by, dla własnego dobra, rozważył podział Cis-Jordanu (najgłośniej na sam koniec kadencji, ustami Johna Kerry'ego), ale ta decyzja Trumpa tylko cementuje nieuniknione - naród najbogatszych Amerykanów wyprze Arabów z Palestyny siłą, w myśl izraelskich Trumpów, dla których ważniejsza od demokracji jest swoiście rozumiana "narodowa jedność" (gdy słowo "naród", jak wiemy, oznacza dziś głównie ludzi o naszych poglądach, a w tym przypadku również odpowiednio urodzonych).

    

    

   Podobne uczucie mam co do słynnego od dawna Muru Amerykańskiego. To chyba najbardziej znany pomysł Trumpa, z którego najwięcej osób na ulicy go skojarzy.

   Zawsze mnie to dziwiło, bo dowodzi, że hasło "będzie Mur" wystarcza za całe wydarzenie. Mało kto wydaje się pytać w ogóle: jak mur? Co on konkretnie zrobi? Czy muru przypadkiem już nie ma?

    

   Tymczasem różnorakie przeszkody na granicy USA-MEX oczywiście istnieją od dawna. Na 3200 km granicy, około 1100 km posiada jakiegoś typu bariery - czasem bardziej symboliczne, jak kilkumetrowy płot ze stalową siatką albo same ograniczenia przejazdu, a czasem wymagające faktycznej kombinacji, by je przekroczyć. Po prostu... będące murem. Ustawę o murze podpisano w roku 2006, a więc większość z tych barier powstała za prezydentury Obamy. Budowano je oczywiście tam, gdzie ludzie przekraczają granicę - dodatkowy mur zapewne skupi się na tych fragmentach, gdzie jej i tak nie przekraczano. Oczywiście, mur sam w sobie oznacza dla kogoś przybywającego z nędzy i śmierci do USA głównie tyle, że musi wziąć ze sobą drabinę, więc za wybudowaniem go, jeśli ma dać efekt, stoi jak możemy się domyślić więcej patroli. Tych również już dziś jest sporo - na granicy używa się obecnie tysięcy kamer, sensorów, setek pojazdów poruszających się po ziemi, powietrzu i wodzie. Sam, słynny Mur - nie wiadomo właściwie, ile ma zmienić, gdy ucieczka do USA dla nielegalnych imigrantów jest często warta ryzyka życia i szukania odpowiedniego miejsca w górach przez te 3200 km. Ale hej, będzie mur! Zdaniem Trumpa, "nie do przejścia, fizyczny, wysoki, mocny, piękny".

    

   Jeśli liczba nielegalnych imigrantów spadnie np. o ponad połowę, to wszyscy będą mogli przyklasnąć, że co by nie mówić, Trump jak się zabierze do czegoś, to jak dobry Adolf - skutecznie. To by było skuteczne, co nie? Tyle że za prezydentury Obamy liczba nielegalnych imigrantow już spadła o ponad połowę. I nic. Cisza. Bo nie pasuje do narracji. Ani zwolennicy, ani przeciwnicy nie nazywają Obamy tępicielem nielegalnej imigracji. Typowy przykład, że w polityce można mieć dowolną opinię o każdym polityku i o każdej sytuacji w kraju, jeśli tylko... się chce, tyle, to jedyny warunek (w Polsce dobry przykład to chociażby "ideologiczny, skuteczny" Kaczyński czy też "miękki wobec Zachodu, postępowy, ugodowy' Tusk - nic, co zrobili w życiu, nie zmieni tych opinii przyznanych im "za twarz"!).

    

   Ludzie przekonani, że imigranci z Meksyku to rosnący i zaniedbany problem, nie mają racji. Zwolennicy Trumpa nie mają racji, duh. Ale warto zastanowić się, czemu akurat teraz mają takie wrażenie -  a nie mieli go tak mocno wcześniej (tak jak Koran z roku na rok zawiera zmieniającą się zawartość wzywania do przemocy).

   Zaznaczmy, że gdy się spyta zwolenników Muru, to zazwyczaj mówią, że na przybywaniu nielegalnych imigrantów cierpi gospodarka, chociaż liczne badania zdają się sugerować, że chyba jest wręcz odwrotnie.

    

   Jak sądzę, jednym z odpowiedzialnych czynników jest branie zbyt często dosłownie skrotu myślowego o "miejscach pracy". Gdy mówimy ze smutkiem, że "nie ma pracy", to oczywiście nigdy nie mamy tak właściwie na myśli, że nie można nic robić: tylko to, że nie ma pieniędzy. Wiadomo, że gdyby pieniądze były zapewnione, to brak pracy samej w sobie nikogo by specjalnie nie zamartwiał. Z kolei gdy praca jest, ale niepłatna (ot, możecie zawsze mi codziennie sprzątać w domu, byłoby fajnie - nie zapłacę jednak, bo nie mam), to większy problem. "Miejsca pracy" tworzone są nie z łaski serca pracodawcy, ale wyłącznie dlatego, że on sprzedając efekt tej pracy zarobi jeszcze więcej. I tutaj pojawia się pewien problem, który dręczy cały świat Zachodni w mniejszym lub większym stopniu od lat co najmniej 80.

   Otóż miejsc pracy dla osób niewykształconych nie przybywa. Nowoczesna technologia jest opłacalna - i wprowadzana - gdy usuwa np. 10 pracowników fizycznych, i zastępuje ich jednym informatykiem naprawiającym dziury w systemie automatycznym, w ten sposób oszczędzając. Ten mechanizm jest niepokojący dla społeczeństw co najmniej od czasu, gdy brytyjscy luddyści niszczyli maszyny do szycia, które "odbierały im pracę". Oczywiście nie chodziło tutaj o przyjemność dosłownej pracy, tylko o fakt, że przed powstaniem maszyn, które są własnością bogatych, pracownik fizyczny był potrzebny - a więc mógł liczyć na pieniądze.

    

   Meksykanie w USA zaś "odbierają pracę" Amerykanom oczywiście w ten sposób, że chcą mniej pieniędzy. Jeśli wykształceni ludzie łatwo widzą tylko negatywne skutki decyzji o kompletnej blokadzie imigrantów - to po części dlatego, że ICH życie faktycznie tylko zyskuje na tym, że do USA przybywają nowi ludzie, którzy budują im domy i czyszczą kible za niską gażę. ONI nie odczuwają tego, że jest problem. Meksykanin przybywający nielegalnie nie jest dla NICH absolutnie żadną konkurencją na rynku pracy.

   Ogólnie wielkiego problemu z pracą, i nawet płacą, nie ma - ani w Polsce, ani w USA. W obu krajach mamy niskie bezrobocie, za czasów Obamy spadek był wręcz rekordowy. Jednak trudniej było z zatrzymaniem niepowstrzymanego kołowrota historii, więc nowe miejsca pracy były... no, nowe: jeśli jesteś programistą, lekarzem, konsultantem itp... specjalistą, to życie klasy średniej jest lepsze niż kiedykolwiek. Jeśli pracowałeś w fabryce, na poczcie, w supermarkecie czy na słuchawce: to twoje miejsce pracy jednak w ostatnim czasie więcej zwalniało, niż zatrudniało. Jeśli masz już mieszkanie w dużym mieście: super, o pracę i wypłatę łatwiej niż kiedykolwiek. Jeśli mieszkasz w liczącym 30 tysięcy mieszkańców Zadupcu Podkarpackim albo Lower Hillbilltwon, Kansas - sorry, zdychaj.

   Cóż poradzi rząd na prawidła technologii. Dzieje się tak wszędzie na świecie, choć w USA zwłaszcza, wraz z globalizacją, która obnaża fakt, że USA jest "tanie" tylko w porównaniu do Europy Zachodniej, nie całego świata (tak, to też analogiczne do Polski). W złotym okresie USA, gdy ludzie obecnie krzyczący "znajdź sobie pracę i nie narzekaj" pracowali 8 godzin dziennie w pracy niewymagającej dyplomu i przed trzydziestką spłacali dom, ćwierć Amerykanów pracowała w produkcji. Obecnie, dzięki technologii, jest to 8%, a zaoszczędzone na pracownikach pieniądze powiększyły majątek właścicieli.

   Podobnie jak w Polsce, w USA demografia (np. starzejące się społeczeństwo) zakrywa pod jedną cyferką "bezrobocia" fakt, że wskaźnik udziału siły roboczej spada (w Polsce - nie wzrasta, mimo rekordowo niskiego bezrobocia).

    

   Jestem pewien, że liczba nielegalnych imigrantów za czasów Trumpa będzie spadać - tak samo jak spada od kilkunastu lat cały czas. A to dlatego, że po prostu nie będą mieli po co przyjeżdżać. Szczelny mur przy granicy tylko podczas budowy wpłynie na rozbudzony biznes w tym miejscu - już ukończony, zmniejszy go. To oznacza, że będzie tylko jeszcze mniej domów do budowania, trawników do strzyżenia, przestronnych łazienek do czyszczenia. Fakt, że te prace będą mogli wykonywać "rdzenni", ale niekoniecznie za większą kasę. Ogólnie zmniejszy się ilość pieniędzy w kraju - jedyna pociecha dla Trumpowców, że dzielona w większej mierze między białych. Ale hej - nazwą to wielkim sukcesem. Bo chcą.

    

   Podany przeze mnie link do artykułu MIT przedstawia to ładnie: otóż przez ostatnie dekady wzrosła ilość pracy dla "najlepszych" - ogólnie dla "górnej połowy", czyli tych, którzy potrafią wykorzystać zdolności i pozycję społeczną, albo mają wyspecjalizowany zawód inżynierski, informatyczny, lekarski itp. Trochę wzrosła ilość pracy na samym "dole". Natomiast zmalała w sektorze pomiędzy 10% a 50%, jeśli chodzi o kwalifikacje.

    

   Nie ma mniej pracy ogółem. Ale jeśli jesteś biedny - jest mniej pracy. Dlatego właśnie nie powinno tak dziwić, czemu w przytaczanej tu niedawno ankiecie wyborcy Trumpa zignorowali obiektywne liczby i w większości byli przekonani, że bezrobocie za kadencji Obamy wzrosło.

   "Winni" muszą być Meksykanie, no bo przyznajmy - to dużo fajniej wiedzieć, że winny twojemu nieszczęściu jest Obcy, a nie to wszystko, co wyżej przytoczyłem. Dużo przyjemniej żyć w takim świecie.

    

   Nie sądzę, by Trump miał jakąś metodę to zmienić - jako się rzekło, wydaje się planować odsączać gospodarkę, a biednych zawsze łatwiej pozbawić kasy, niż bogatych. Więc zapewne proces będzie trwał. Ale czy to znaczy, że ludzie zmienią opinię? Ha, jak widzimy doskonale w wypowiedziach polskich zwolenników pewnych partii, rzeczywistość nie musi stać na drodze, by uznać, że dzieje się w kraju zupełnie dowolna rzecz. Więc być może jedyny wniosek będzie np. taki, że trzeba jeszcze bardziej coś poradzić na Meksykanów. I tak dalej...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 stycznia 2017 00:00
 • poniedziałek, 23 stycznia 2017
  • Naród, czyli osoby z naszymi poglądami, przeciwko Trumpowi

   Donald Trump jest oficjalnie prezydentem USA i w sumie nadal za bardzo nie wiadomo, czemu ludzie chcieli, by rządził. Większość ludzi z USA, z którymi rozmawiam w sieci, podaje ciągle ten sam powód: "media go nie lubią". "Mądrale płaczą". (Pomijam tu zdania będące po prostu obiektywnie nieprawdą, ale czasem używane zamiennie, bo brzmią fajniej, w stylu "Trump jest tak bardzo przeciwko elitom, establishmentowi i jest symbolem człowieka, który doszedł na szczyt ciężką pracą") To jest podstawowa kompetencja do kierowania państwem w dzisiejszych czasach - żeby wykształceni ludzie cię nie lubili. Dość podobnie jest zresztą w Polsce, dlatego tym bardziej warto na to spojrzeć.

   Nie do końca się zgadzam z tekstami po każdym niewybrednym żarcie z Trumpa czy manipulacji przeciwko niemu, że "oto dlaczego ludzie go wybrali". To zwyczajny absurd udawać, że inni politycy nie są traktowani w podobny sposób przez dużą część społeczeństwa i nie wytaczano przeciw nim znacznie bardziej nieprawdziwych manipulacji. Wtedy miałoby to sens, tak - nie ma. To nie jest powód, ale pokazuje w ciekawy sposób, jak za pomocą uogólnień ludzie potrafią wynaleźć swoją rzeczywistość.

    

   Przykładem jest chociażby przyciągający miliony osób "Marsz Kobiet", który, oczywiście, był generalnie marszem ludzi dowolnej płci będących przeciwko Trumpowi. Skorzystanie z możliwości pokazania protestu przeciw władzy jest normalną rzeczą, ale dość zabawnie przegląda się strony i media przychylne temu marszowi, gdy nagle cały czas powtarza się opinie, że bycie wściekłym i "nasty" to wielka zaleta aktywnego obywatela. Internet wokół mnie masowo chwalił, że zaatakowano Richarda Spencera, jednego z liderów miłośników białej rasy. Danie mu w ryj i ogólne bycie niemiłym było odebrane wśród anty-trumpistów dokoła jako głównie dobre. W końcu jak ktoś jest nazistą, to się go bije, proste, nawet gwiazdy pisały czasem, że bardzo śmieszne jest oglądanie wideo bitego Spencera do jakiejś piosenki. Agresywne zachowania i retoryka to żaden wstyd, jeśli są "po naszej stronie". Wystarczy rzec, że całe USA zrodziło się z buntu, "nikt nie pokonał nazistów grzecznością", i tak dalej (z czym oczywiście nie mówię, że się nie zgadzam: niemal każdy człowiek uważa, że w określonych przypadkach przemoc jest dobra, tyle że różną mają listę owych casusów. Na pewno o propagandystach Trumpa czy polskich warto z góry wiedzieć, że nie ma szans ich w żaden sposób pokonać odwołując się do logiki - jeśli w ogóle to możliwe, to zapewne jedyną metodą, którą oni uznają, czyli zaiste siłą). To wszystko dominuje przekaz do spółki ze zdjęciami kapeluszy w kształcie sromu i kolejnych bystrych kalamburów ze słowami "szyjka macicy", "cipka" czy "jajowody". Dla komentatorów pro-Trumpowskich, oczywiście, nagle okazuje się, że nieposłuszeństwo przeciw władzy to, by użyć bliskiego tym wypowiedziom popularnego słowa w Polsce, "zbydlęcenie", jak tak można wygrażać, niemiłym być, wulgarnym, tacy to oni są niedobrzy! Nie trzeba chyba dodawać, że nie podoba im się nazywanie miłośników białej rasy "nazistami", no bo, panie, to takie kłamstwo manipulacyjne, to żadni naziści, tylko chcą sobie żyć w białym kraju, kłamliwe media zawsze tak mówią żeby uzasadnić wszystko przeciw nim. Standard. Zawsze jak się z czymś zgadzasz, to szanujmy się, bądźmy mili itp., a jak nie zgadzasz, to panie, trzeba walczyć ze złem, wyrażać sprzeciw.

    

   Logiki typu "jestem wrogiem kogoś złego - więc oczywiście jestem dobry!" używają non stop ludzie wszelkich poglądów, wielce z siebie zadowoleni. Ileż to już mieliśmy wojen, w których każda strona walczyła bohatersko o pokój, do śmierci pewnie samemu wierząc we wmówione sobie teksty, że stali po stronie dobra, a tamci zła. Tyle że tamci też tak myśleli, bo łatwo jest sobie myśleć przy takich kryteriach. Taka logika napędzała popularność Adolfa Hitlera, który w latach 30. zyskiwał w całej Europie poklask ówczesnych Kukizów i Trumpów, bo robił z komunistami to, co należy, powstrzymując sowieckie zagrożenie dla bogaczy całego świata (nacjonalizm nazistów był doskonałym powodem do sympatyzowania z nimi, jako że prawicowcy całego świata nie mieli przecież u siebie w mieście Niemców, by ich to obchodziło - ale mieli u siebie komunistów i nierzadko, zwłaszcza wśród osób najbogatszych i władców politycznych, ich chcieli wytępić). Gdyby Hitler nie przegrał wojny, kto wie, może by cały świat tak uważał i do dziś, chwaląc za walkę z komunizmem. Oczywiście dla sympatyków komunizmu wszelkie zniszczenia Armii Czerwonej blakną wobec faktu, że przecież walczyli z nazistami. Z nazistami i komunistami walczyła chociażby popularna ostatnio z racji filmu Wołyń UPA i Banderowcy. Z nazistami walczyli też jedni z pierwszych profesjonalnych terrorystów, jak niemiecki Rote Armee Fraktion. Gdy Reagan i Bush rozkręcali na masową skalę przemoc ekstremizmu islamskiego, to też nie robili nic złego, tylko walczyli z komunistami. Do dziś pomaga się największym oszołomom i opresyjnym ekstremistom zbierać broń i przejmować władzę w różnych krajach, bo są przeciwni czemuś tam złemu. Można by tak długo. W skrócie mówią - każdy walczy ze złem. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś walczył z dobrem. To nie jest żaden argument na metody.

    

    

   Dyskusji zbyt fascynującej nie ma, gdy obie strony nazwajem sobie łaskawie tłumaczą, że to oni są "Amerykanami", "kobietami", a tamci są przeciw Ameryce czy kobietom. Na Marszu Kobiet - jak to zazwyczaj na takich eventach bywa - uważano powszechne prawo do aborcji i prawa kobiet za synonim, z klasycznym tekstem "czemu o moim losie ma decydować facet", kompletnie nie widząc w tej retoryce jakiegoś wykluczenia tych 46% kobiet w USA, które nie uważają się za "pro-choice" (przy czym oczywiście sprawa nie jest binarna i jest dużo różnych konkretnych przepisów, które mają rozłożone w gradualny sposób poparcie w USA). Oczywiście, tak, ja to wszystko rozumiem - te tamte kobiety, co się nie zgadzają, są też mizoginistyczne i w ogóle głupie i tak naprawdę są przeciw kobietom, tylko tego nie wiedzą. No, wytłumaczone! Cokolwiek o tym myślicie - fakt faktem, że "Marsz Kobiet" nazwą nadrabiał brak jakiegokolwiek pozoru odpowiedzi na problemy, które faktycznie rodzą konflikt.

    

   Różnica w stosunku do aborcji koreluje znacznie bardziej z poparciem partii (68% wśród Demokratów i 31% wśród Republikanów), niż wśród płci. Ba, powiem więcej - to jest większa korelacja, niż w przypadku popieranych partii i większości spraw ekonomicznych. I to samo w sobie mówi tak wiele o popularnej sytuacji politycznej w USA, wbrew obiegowemu nazywaniu Demokratów "lewicą". To tak jak z Razemem - prawo do aborcji jakoś ze 100x ludzi więcej obchodzi, niż podatki, które już tak popularne nie są, więc i na marsz ludzie wyjdą tłumnie głównie w tej pierwszej sprawie.

   Swoją drogą, co do do argumentu "ktoś inny decyduje o tym, co mogę robić, a co nie!". No tak, to się nazywa prawo i każde tak wygląda. Pomijając fakt, że może być złe czy dobre - to taka jest definicja prawa, że władza (w tym przypadku demokratycznie wybrana, przez znaczącą część obywateli) ci zakazuje rzeczy, bo uznała, że to złe (i, w tym przypadku, nie kryła się z tym podczas kampanii wyborczej zakończonej zebraniem m.in. 42% głosów kobiet, co nie jest większością - ale nie jest niczym, jak można by pomyśleć po tych tekstach). Ciekawe to od wielu już lat (ale efekt się nasila), że w tej sprawie tak duże masy osób nagle wzajemnie zmieniają podejście co do kwestii osobistej wolności jednostki wobec władzy. Republikanów obchodzi kontrola ciał, Demokratów - pieniędzy, i bardzo ważny jest "brak kontroli" w tej drugiej kwestii. Oczywiście, nie są to sfery symetryczne - ciała mieliśmy zawsze od milionów lat, zanim wymyślono politykę i państwa, za to pieniędzy jeszcze nikt nie wypocił ze swojego organizmu, ale zawsze je de facto dostał od państwa, na ustalonych zasadach. Ale fakt pozostaje faktem - tak, ludzie często chcą, żeby władza czegoś zakazywała.

   Wyobraźmy sobie, że ktoś w tym kocidołku ma jeszcze coś jakby empatię. Jak sądzicie, co właściwie czuje wyborca Trumpa, gdy jego poglądy są zanegowane na zasadzie "my wspieramy kobiety a wy jesteście kobietami antykobiecymi, a w ogóle to nie mów mi co mam robić"? No cóż, pewnie byście pomyślały "ty, faktycznie, udowodnione". Zaorane! Zmasakrowane! Bo jedna strona powiedziała, że to złe, a druga, że nie, niespecjalnie. Logika naszych czasów.

    

    

   Karierę zrobił też obrazek z inauguracji prezydenta Trumpa. Mniej ludzi niż za Obamy, dużo mniej! Kraj go nie akceptuje, oto dowód! Czasem obrazek z podpisem: tak wygląda mandat społeczeństwa. I znów doskonale widzimy arogancję typu "naród to ludzie, którzy się ze mną zgadzają". W końcu inauguracja prezydenta miała miejsce w stolicy, w Waszyngtonie, gdzie poparcie dla "konserwatystów" od dawna jest wyjątkowo małe. Powody są dość oczywiste: DC to duże miasto, w większości czarne, pełne osób wykształconych, i to raczej humanistycznie.

   (Trump oczywiście podszedł do sprawy po swojemu: jego sekretarz prasowy powiedział, że tak naprawdę inaugurację Trumpa oglądało najwięcej osób w historii, "kropka", i że media "poniosą konsekwencje łaszywych informacji". Boże, co to są za ludzie. Ale jak ktoś chce w to wierzyć - będzie wierzyć, i nadal będzie człowiekiem. Wśród krytyków, wyrażenie "alternatywne fakty", które miał mieć sekretarz prasowy, stało się już pierwszym symbolicznym hasełkiem tej kadencji).

   Jeśli uważacie, że tylko tłum w DC i innych największych miastach to "Ameryka"... cóż, chyba naprawdę nie muszę wam tłumaczyć, że to tylko nakręca mechanizm, który sprawia, że ludzie z mniejszych miejscowości i bez jakże drogiego w USA wykształcenia - pamiętajmy, już z samej tej racji mający w życiu coraz gorzej, niż "nasi ludzie" - z taką radością głosują na Trumpa i widzą "ból dupy lewaka" z ogromną satysfakcją, bez względu na to, ile ustaw niszczących kraj w zamian za usługi kolesiów miały nowy prezydent wprowadzić.

    

   Tak więc, manipulacja tego typu, którą stosują ludzie różnych poglądów w różnych krajach. Używamy takiego słownictwa, by prezentować się jako wyłączni reprezentanci grupy tak naprawdę bez wątpienia, obiektywnie, 100% pewne, znacznie szerszej. W Polsce nie brak osób, które np. uważają, że Polakami są tak konkretnie osoby, które mają ten sam co oni światopogląd. To bardzo przyjemne wewnątrz grupy - uczucie wspólnoty oraz wpływu na świat działa wręcz jak narkotyk, te same teksty słyszeliśmy przecież wszyscy po Czarnym Marszu, gdy Razemy jak nigdy czuli, że mogą wszystko i że to początek czegoś wielkiego - ale na zewnątrz jest bardzo nieprzyjemne. Tak, spróbujmy znów założyć możliwość empatii. Mnie np. nieco wkurwia, gdy ktoś mi mówi, że nie jestem Polakiem, bo nie uważam podatków za kradzież. Jakby ktoś mi powiedział, że moje poglądy - popierane przez 55% mężczyzn, a przez 45% nie - są z natury antymęskie i nie ma co tu dyskutować, to też raczej nie wyobrażam sobie, żeby mnie przekonał. "Ale nie rozumiesz. To są błędne i szkodliwe poglądy". Aha. "Ale z naziolami się nie empatyzuje tylko bije". Nie no fakt, mocny argument.

   (Nota bene aktualna na dziś histera polskiego internetu - że obozy były niemieckie!!! - też oparta jest na czarowaniu uogólnieniami. Zdaniem większości czołowych propagandystów prawicowych, zbrodnią jest zarówno powiedzenie, że obozy były nazistowskie (jak to nazistowskie, że niby to nie byli Niemcy to kochanku Niemiec antypolaku???), jak i powiedzenie, że np. obozy typu Zgoda były polskie (jak to polskie, to nie Polacy sami wszyscy robili tyko komuniści!). Nikt przy tym nie kłóci się o żadne fakty dotyczące najszerzej omawianego okresu historii świata, ale tylko o to, które z nietrafnych uogólnień jest dobre i nakazane, a które fe. To w sumie temat na osobną notkę, ale czysta głupota tej gadki odbiera mi na razie siły, żeby napisać o tym coś serio).

    

   Manipulacja jednak nie oznacza koniecznie, że nic nie ma na rzeczy. Trump ma naprawdę małe poparcie! Jeszcze mniejsze, niż podczas wyborów - zaledwie 40% badanych. Do tej pory prezydenci USA mieli poparcie zdrowej większości narodu, przynajmniej gdy zaczynali. Fakt największych może od czasów wojny w Wietnamie protestów społecznych mówi sam za siebie. Z jakiegoś powodu ludzie przestali chcieć głosować na najbardziej "akceptowalnego" kandydata w wyborach politycznych, a bardziej im zależy na tym, by był jak najbardziej nieakceptowalny przez ludzi, których nie lubią.

   Na przykład ludzi, którzy czują się lepsi - ze swoim miejskim stylem życia, liberalizmem seksualnym, wykształceniem, posiadaniem porządnej pracy i doznawaniu wielu fajnych i klasowych rzeczy w życiu.

    

   Ja oczywiście uważam oczywiście, że warto działać. Osobiście jestem fanem pokojowej metody, choć naukowo trudno to nazwać czymś innym niż opinią. Nie lubię specjalnie bycia chamskim Trumpa i innych wobec Trumpa takoż. Ale obojętnie, co bym wolał - przede wszystkim widzę, że w sumie tylko seks i Kościół potrafią zachęcić masy, by faktycznie się zainteresowały więcej niż czubkiem własnego nosa.

   Na szczęście Trump pewnie będzie miał okazję niejedno zrobić właśnie w tych sferach. Ale czy więcej osób to zachęci, czy zniechęci, z wyżej wymienionych powodów - wcale nie przesądzam.

    

    

    

   Image przeciętnego Amerykanina jako idealnego wyborcy obecnych Demokratów (przede wszystkim seks i laickość, a z kasą, no dobrze by było coś tam dbać o ludzi, ale bez szału) i vice versa kreuje też Hollywood. Rok temu na ceremonii rozdania Oscarów tematem całego wieczoru był brak nominacji dla czarnych aktorów. Jeśli się zastanawiacie, czy kiedyś np. bieda rożnych ludzi, czasem białych, będzie kiedykolwiek tematem roku w Hollywood - nie, to tak nie działa. W tym roku, oczywiście, spodziewać się możemy serii docinek i możliwej krytyki Trumpa. Bywa już i na innych nagrodach.

   Oscara dostanie zapewne film La La Land, który robi dokładnie to, czego tępe biedaki, jak ja czy stereotypowy wyborca Trumpa, tak nie znoszą jako dumy: kreuje najszczęśliwych ludzi na Ziemi na everymanów. To widać tylko z perspektywy niedowartościowanej zawiści, ale z niej to widać. Niejeden aktor czy człowiek dostający pieniądze za pisanie o filmach popłacze na La La Landzie, że to piękny przykład ludzi, którzy nie mieli nic poza marzeniami. Ale oni wcale nie mają nic. Ryan Gosling w tym filmie - choć czasem widzimy, że gra za kilka dolarów - jakoś zawsze jeździ wspaniałym autem, ma pianino, nosi na sobie dobre wełniane garnitury, no i, cóż - ma mieszkanie w Los Angeles. Widz La La Land, jak film ewidentnie pokazuje, powinien czuć smutek, że to mieszkanie słabe, nieładne - ale to nadal mieszkanie w Los Angeles. Ale może nawet większym przywilejem niż mieszkanie w LA jest kompetencja - Gosling umie świetnie grać na instrumencie, który nie jest tani. To nie jest dane każdemu dziecku, i nie chodzi tu nawet o kasę, ale pokierowanie w życiu tak, by w odpowiednio młodym wieku mieć czas, siły i mentalne zapoznanie z tą tematyką, które nie bierze się z ulicy, nie z każdej. To wszystko w sumie daje coś, o czym faktyczny biedak może często pomarzyć. Znowu kwestia empatii. Gdyby była szczątkowa, to nie byłoby sensu w ogóle opowiadać, że ktoś walczący o tysiaka czy dwa miesięcznie, bez ubezpieczenia, niemogący absolutnie nic odłożyć, naprawdę może nie odebrać tak jak założone tekstów typu "och, mam auto za 50 tysiaków, moje życia to taka porażka, nie umiem nawet zostać znaną w całym kraju gwiazdą ekranu".

   Gosling nie ma w sobie nic z faktycznego biedaka, który oczywiście nie byłby materiałem na głównego bohatera musicalu, ale może na jakiegoś pomniejszego psychopatycznego mordercę w "Fargo" czy "Hannibalu". Ludzie, którzy w życiu doznają dużo biedy, cierpienia - niestety nie mają zazwyczaj najbardziej rozkosznych charakterów.

   Bohaterom La La Land zwykłe przyzwoite życie nie wystarcza. Sęk w tym, że niektórym akurat wystarcza. I dramaty tych ludzi, którzy mają 3x lepsze życie od nich, ale przeżywają męki duchowe, bo czują, że zasługują na życie 1000x lepsze - są odbierane przez nich jak wywyższanie się. Meryl Streep mówiąca, że aktorzy Hollywoodu "należą do najbardziej tępionych grup w społeczeństwie", i że "jeśli nas wyrzucicie, będziecie mieli do oglądania tylko sport i MMA, a to nie jest sztuka!" też tak działa. Nie każdy czuje potrzebę wspaniałej hollywoodzkiej sztuki w swoim życiu. I tutaj paradoksalnie objawia się pewien kulturowo egalitarny charakter dzisiejszych "konserwatystów".

   Trump oczywiście niczego raczej nie wyrówna, ale zapewne żaden inny prezydent by tego nie zrobił, za to ten przynajmniej sprawia, że "wywyższający się" są smutni. To nie jest taka równość, o którą walczyć miał lud francuski czy różnoracy socjaliści, ale chyba najlepsza równość, na jaką tępy biedak może liczyć.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Naród, czyli osoby z naszymi poglądami, przeciwko Trumpowi”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 stycznia 2017 00:28
 • wtorek, 17 stycznia 2017
  • Lista znajomych z PiS nie jest wydarzeniem

   Słowo pełni wiele funkcji. Wśród nich taką, że stwarza rzeczywistość. Kto wie, może nawet była to podstawowa funkcja słowa w dzisiejszym rozumieniu - wystarczy spojrzeć na dużą część spośród najstarszych zachowanych pism. Czasami ktoś jest jakiś - bo się mówi, że jest jakiś. I tyle, naprawdę nie ma dalszego powodu. Czasami można go nawet z tego powodu zabić i wszyscy się cieszą, jeśli był np. wiedźmą, komunistą albo wrogiem partii. Tak jak niegdyś pisałem, w kontekście europejskim dość absurdalna jest na przykład opinia w Polsce o Donaldzie Tusku, w Europie źle ocenianego głównie za wszystkie te cechy, które faktycznie objawia - które w Polsce uważane są za pozytywne... ale Tuska się nie lubi, bo uważa się, że stanowi ich przeciwieństwo. Czemu? Bo tak się uważa.

   O dziwo, i to najważniejsze tutaj - nie tylko jego krytycy, ale, jak zauważyłem, zazwyczaj nawet wyborcy PO zgadzają z takimi opiniami. "No wiadomo, że PO to skrajny nepotyzm, miliard uchodźców, podlizywanie się Niemcom i Rosji, ale i tak ich wolę, bo...". Nigdy wręcz nie słyszę: "nie, czekaj, czemu ludzie tak mówią".

   Kaczyński też ma swoją reputację. Ledwie wczoraj czytałem w "Do rzeczy", że kolejną kompromitacją opozycji ma być fakt, iż Merkel rozmawia z Kaczyńskim i go traktuje dobrze. Przez tyle lat dobre traktowanie przez Merkel było w tym piśmie dowodem na antypolskość, koniotrojańskość, Volskdeutschyzm itd. Zazwyczaj na zasadzie logiki: przecież Niemcy dbają o swój interes, czyli o stratę Polski [to wynikanie to ciekawy element prawicowej logiki, ale na inną notkę], czyli jak kogoś lubią, to widać najlepiej, że zamiast z nimi walczyć o polskie dobro, to je oddaje Niemcom. No, ale to była tylko prawda o Tusku. Teraz rozmowy z Merkel świadczą o doskonałej niepokorności, że nawet Merkel kolesia szanuje, mimo że taki niepokorny wobec Merkel. A czemu niepokorny wobec Merkel? Bo tak się uważa.

   To samo zauważyłem, jeśli chodzi o "uczciwość". Kaczyński z jakiegoś powodu jest uważany za kolesia, który - hejterzy powiedzą - jest nawiedzonym dyktatorem, ale nawet oni zdają się być oporni na możliwość dopuszczenia, żeby był zwykłym pragmatycznym, materialistycznym, dbającym o strefę wpływów politykiem. Czemu? Może dlatego, że dla nich to nie jest cecha negatywna? W każdym razie, PiS zawsze krytykowany jest bardziej jako ogólnie źli i brzydcy ludzie, niż np. "złodzieje", czyli łatka, którą naklejoną na czoła PO i PSL widziałem tysiące razy.
   (Nie, żeby same partie się nie starały. PO i Nowoczesna mają swoje własne strony o nazwach "Pisiewicze" i "Misiewicze", ale w społeczeństwie to po prostu nie znalazło żadnej trakcji. Tak samo jak Razem codziennie czymś się zajmuje i o czymś informuje, ale społeczeństwo obeszła jak na razie tylko aborcja, oraz może - ale tylko w sensie negatywnym - najbardziej kojarzony z partią podatek 75%).

    

   W każdym razie, jestem dość zadziwiony, że nikt wczoraj nie rozmawiał o raporcie "stanowisk za znajomości" stworzonym przez Puls Biznesu. Pismo podało 1000 nazwisk, które już w ciągu roku od objęcia władzy dostało posadkę po znajomości. Nie jest to przecież jakaś kompletna nowość, począwszy od składu rady ministrów pełnej ludzi nominowanych za bycie wiernym prezesowi, na czele chyba z teką ministra środowiska dla kolesia, który chciał demolować środowisko, by droga nie przebiegała zbyt blisko jego posesji, zaniżając mu wartość domu. Ta informacja nie jest więc jakimś burzącym stereotypy rewolucyjnym unikatem - ale mogłaby takim być, gdyby raczyli się nią zainteresować ci na co dzień tak niby zatroskani tym, co "państwo robi z moimi pieniędzmi", "ośmiorniczkami" i tak dalej.Powiem nawet, że sporo osób hejtujących PiS to podało. Tomasz Lis itp. puścił tweeta. Ale bez ekscytacji. Jak zawsze z takimi tematami. Cały dzień dyskutowali i tak o tym, jakie to niesamowite, że TVP zmazała znaczek WOŚP.

    

   Swoją drogą, Boże. To naprawdę jest temat tygodnia w tym kraju. Najważniejsza rzecz. Każdy, kto ma pół serca, by heroicznie rzucić 5 zł raz na rok, wzywał do zwolnienia odpowiedzialnej za tę abominację osoby w TVP (strony "konserwatywne" czasem nawet pisały nawet osobne posty: widzicie, jacy jesteśmy obiektywni i bezwzględni? Nawet piszemy negatywnie o TVP!!! Tak, właśnie na tym polega racjonalne ocenianie informacji - jeśli czasem lubisz, a czasem nie lubisz jakiejś jednej organizacji na świecie, to wszystko co piszesz jest prawdą). WOŚP wypełnił całe strony Onetu czy Gazety.pl. Z kolei krytycy albo skupiali się na tym, że Owsiak niedobry cywilizacja śmierci aborcja nie kocha Jezusa, a z lubością - w retweetowanej niemal przez każdego "konserwatystę" grafice - przypominali, że TVN i PO robili to samo, bo usunęli krzyż i kotwicę ("skandalicznie", jak komentuje "walcząca z propagandą" popularna strona).

   Boże, kiedy zabrnęliśmy na ten etap? Czemu zawsze dzielenie oczywistych spraw na czworo zajmuje czołówki zamiast jakiegokolwiek konkretu? Wszystkie te sprawy wydają się zasługiwać na 0 sekund uwagi.

   Gdy widzimy, że TVN wrzuciło zdjęcie demonstracji queer z wyciętą kotwicą - nikt, kto nie wyrzuci rozsądku przez okno, nie znajdzie tu milimetra materiału na kłótnię. Redaktor powiedział "znajdź mi jakieś mega gejowskie zdjęcie, żeby nawet na małym TV było widać, że gejowo". Znaleźli to zdjęcie. Redaktor na to: "hmm, ale tu jest znak Polski Walczącej, lepiej nie pokazujmy tak, bo ktoś powie, że szkalujemy powstanie, polskość itp., wiesz jacy ludzie są... to ma być materiał tylko o tym, że gejowo". "Ok, to skasuję kotwicę i będzie zdjęcie że stoją gejowo". SZKALUJĄ POWSTAŃCÓW NIENAWIDZĄ WSZYSTKIEGO CO POLSKIE KIBICOWALI HITLEROWI PODCZAS WOJNY

   Usunięty z Giewontu krzyż pochodzi z klipu, gdzie chłopak wyobraża sobie, że góra to śpiący olbrzym. Bardzo wiele faktycznych polskich miejsc zmieniono w klipie tak, by pasowały do fabuły. W tym przypadku olbrzym nie miał na twarzy wystającego poziomo krzyża. Chociaż potem w tym samym klipie, w konwencji już faktycznej, Giewont widać i z krzyżem. Niesamowite wydarzenie. Jaka to świetna robota, że ktoś wypunktował tę skrajną manipulację i to, jak bardzo rządzący nienawidzą Kościoła, tradycji i wszystkiego, co polskie. Wydarzenie dnia.

   W TVP ktoś miał materiał, gdzie koleś świeci serduszkiem WOŚP. Ktoś mówi: "hm, ale mieliśmy nie promować WOŚP, to jak tak puszczać materiał gdzie cały czas superwyraźnie widać czerwone serduszko? Wyjdzie, że zamiast pokazywać wypowiedź na temat promujemy cichaczem WOŚP, jeszcze cię wywalą". "Ok, to usuniemy, przecież nie o to chodzi w materiale". Powalająca historia, nigdy wcześniej w historii się nie zdarzyła w żadnej firmie.

   Ok, ta historia może nieco się różni od powyższych, bo wynika z faktycznej niechęci władz TVP do WOŚP. Wiadomo, że ktoś na górze musi być krytyczny wobec tej organizacji, może z powodów "konserwatywnej" ideologii itp. I mówi szefowi: proszę, nie promujcie tego zła niedobrego. Przynajmniej tyle, że odnosimy się do jakiegoś faktycznego zjawiska. Ale serio, powiedzcie to na głos... telewizja nie promowała wydarzenia. To jest wydarzenie tygodnia? To jest, mam wrażenie, najbardziej niepopularna decyzja w historii tych władz?

   Naprawdę, serio, jesteście dorosłymi ludźmi i uważacie, że państwo mające setki miliardów budżetu może być dowolną kloaką, ale jak telewizja tępi WOŚP, to akurat wtedy kurde przegięli?

    

    

   "Puls Biznesu" przez kilka miesięcy sprawdzał składy rad i spółek. Znalazł tysiąc osób z partii, które już teraz mają posadkę w radach, kasach, zarządach, agencjach, firmach, strefach ekonomicznych, i tak dalej.

   Energa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stadion Narodowy, Azoty, Dolnośląski Urząd Wojewódzki (i oczywiście każdy inny), Orlen, KGHM, PZU, i tak dalej, i tak dalej.

   Prezesi, członkowie zarządu, prokurenci, członkowie rady, rzecznicy, kuratorzy, i tak dalej.

   Radni miejscy i regionalni PiS, ich prawnicy, czasem sojusznicy z rad, czasem po prostu przyjaciele Kaczyńskiego, Szydło i innych wystarczająco ważnych osób.

   1000 osób, czyli więcej, niż naliczono jakże kolesiowskim rządom PO i PSL po pięciu latach rządów.

   Naszą wspólną własnością zarządzają za niezłe pieniądze ludzie wybrani na to miejsce pracy za to, że są znajomymi.

   I nic, zero reakcji ludzi.

   Najważniejsze, czy usunięto serduszko w TV, której nikt komu nie każe oglądać, czy może później sobie facet przykleił.

    

   To doskonały, demokratyczny wskaźnik dla rządu na przyszłe lata: może nie tępcie tak bardzo WOŚP, lepiej by było wspierać, a znajomych nawalajcie do spółek ile wlezie. Tak się powinno rządzić.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 stycznia 2017 19:42
 • poniedziałek, 16 stycznia 2017
  • Anarchia w Los Angeles

   Jednym z podstawowych wyzwań merytorycznych w Polsce jest oczywiście kwestia: jak żyć z faktem, że dobrze się żyje we wszystkich krajach "lewackich", a źle w "słusznych", i mimo wszystko nawoływać w przekonujący sposób do zmiany przepisów i sposobu życia w kierunku tych drugich. W skrócie mówiąc - jak uzasadniamy, że trzeba iść na wschód, by dojść na Zachód.

   Odpowiedzią oczywiście są kłamstwa i manipulacje.

   (Naturalnie, w myśl poprzedniej notki: wierzę, że ci ludzie tak o tym nie myślą. Oni po prostu nie interesują się na tyle, by dywagować, czy mówią rzecz bardzo spójną).

    

   Metod jest wiele. Doskonałą jest na przykład cherry picking sugerujący, że kraje zachodnie tak naprawdę robią to, co chcemy. Tak więc nigdy w życiu nie widziałem absolutnie żadnej treści w popularnym polskim internecie, w której by przytaczano fakt, że w krajach zachodnich wyższy jest podatek dochodowy, zwłaszcza dla najbogatszych. Z kolei często przytacza się kwestię np. kwoty wolnej od podatku, by każdy mógł sobie powtórzyć, że "w rozwiniętych krajach się mniej płaci podatku, w Polsce tak dużo". I tak dalej ze wszystkim.

   Jako się rzekło, dla neoliberałów ideałem politycznym jest rozkład instytucji - im mniej, tym lepiej. Potrzebne jest więc obejście faktu, że państwa zapewniające dobry poziom życia, łatwość prowadzenia dochodowego biznesu czy też zachowanie zdrowia i życia wyrosły z robienia dokładnie odwrotnie (w porównaniu do Polski). Dlatego też popularne są wszelkie "ciekawostki" mające świadczyć o tym, że na Zachodzie rządów praktycznie nie ma, każdy robi co chce bez żadnej organizacji ani pomocy rządowej. Jednym z popularnych memów tego typu jest ten, że "w Los Angeles jest 15 radnych, a w Warszawie 500". Ma to oczywiście tłoczyć kapitalną wizję śiata, że miastem na wiele milionów ludzi da się doskonale rządzić w kilkanaście osób, rynek i ludzie robią całą resztę, wiadomo, na pewno wszystko jest w LA prywatne - z kolei w Warszawie, zawsze ma iść domysł, radnych jest 500, żeby wszyscy z nich mogli nic nie robić i pobierać milionowe premie za nasze podatki.

   Ponieważ Kukiz to generalnie partia memopolityki i niczego poza tym, to właściwie nie zdziwiłem się, że serio użyli tego jako argumentu w interpelacji do ministra, a po otrzymaniu odpowiedzi - napisali do mediów, które oczywiście nazwały to "kolejnym głosem rozsądku z Kukiz '15".

    

   Głupota tej logiki wydaje się oczywista. Ani 15 radnych, ani 500 radnych to nie są wszyscy ludzie, którzy z naszych podatków coś robią dla miasta. Budżet Warszawy to miliardy złotych (płace radnych, na które tak płacze Kukiz, to zawrotne jak na stołeczne warunki 2500 zł miesięcznie). Budżet LA to miliardy dolarów. Nie przeznaczają tego na pensje kilkunastu osób. Jest to cała wielka organizacja, która... okej, nie będę uznawał czytelników tego bloga za geniuszy typu Warzechy czy Kukiza, którzy idąc ulicami miasta nie zdają sobie sprawy, ile osób na to pracuje. Publicznie. Bo samo się nie robi, niestety, od tego że każdy idzie do pracy, wraca do domu i może czasem przystrzyże trawnik przed domem.

   (Przekonanie Kukizowców, oczywiście wynikające z popularności tego poglądu w obecnym młodym polskim społeczeństwie, że z połączenia indywidualnych egoizmów magicznie powstaje wspólnota i organizacji, jest jednym z fenomenów tego kraju. Oczywiście, nie tylko tego kraju).

   Słynnych "15 radnych" czy "20 radnych", o których słyszałem setki razy w różnego typu wypowiedziach, to więc oczywiście kompletnie abstrakcyjna liczba - ci radni nadal zatrudniają inne osoby, których są setki czy tysiące, część na etacie miasta, a wielu innych wykonujących dla niego odpowiednią pracę w ramach swojej osoby prawnej. Na terenie miasta oddziałują też kwestie państwowe, stanowe/wojewódzkie, hrabsta/gminy itp., które mogą być rozwiązane na sto różnych sposobów, z różnie nazwanymi stanowiskami po drodze. Porównywanie liczby "ilu jest radnych Warszawy" i "ilu jest radnych Los Angeles" bez jakiegokolwiek kontekstu i uważanie tego za wyznacznik ogólnego poziomu wydajności publicznej, korupcji itp., jest w sposób oczywisty skrajnie głupie.

    

   Oraz, cóż, uznawane za "głos rozsądku" przez wielu popularnych ludzi opinii w Polsce. Na takich zdaniach właśnie opierają swą wizję świata.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 stycznia 2017 22:38
 • niedziela, 15 stycznia 2017
  • Moja postprawda jest najmojsza

   (Tak jak wszyscy... Nadal uwielbiam ten film).

    

   Kariera niewiarygodnych informacji na temat rosyjskich "haków" na Donalda Trumpa wywołuje we mnie niesmak, bo świadczy o znacznie szerszym trendzie. Widzicie - to nie jest kwestia sympatii osobistej. Uważam, że Trump jest trochę jak król z bajki "Nowe szaty króla", tylko że zamiast ubrań wstawcie mózg. Facet dostał za darmo masę pieniędzy, więc oczywiście przez całę życie nigdy nie miał problemu ze znalezieniem masy osób, które będą przytakiwać bez względu na to, co powie. To zbudowało jego charakter. Ten... dystans do prawdy wpływa na jego szalone zachowanie, a wybrani przez niego ministrowie to galeria antyracjonalnych, antynaukowych, nepotycznych postaci.

   Ale... to nie znaczy, że widzę jakikolwiek sens podawania nieprawdziwych czy wątpliwych informacji tylko dlatego, że są negatywne wobec Trumpa. W ogóle nie widzę w tym przyjemności, tylko smutek. Może coś jest ze mną nie tak, ale prawda interesuje mnie trochę bardziej niż to, czy wypowiemy się bardziej czy mniej negatywnie o jakiejś osobie.

    

   I tutaj sęk tej notki. Otóż wiecie, kto jeszcze jest tak niesamowicie wyjątkowy, że kieruje się w swojej wizji świata prawdą, a nie sympatiami? Otóż każdy.

    

   Serio. Znacie kogoś, kto mówi: ja kłamię? Oto piszę kłamstwo, pozdrawiam, Jan Kowalski. Nie. Zawsze kłamią inni. Zdania typu "mi chodzi tylko o prawdę" są w regularnym repertuarze przytaczanych tu często największych prawicowych propagandystów internetu, jak Rafał Ziemkiewicz, Krzysztof Stanowski, strony web 2.0 jak Wykop itp., fanpage'e na Facebooku (często rzucające niesamowite bzdury, ale zawsze pod szyldem "walki z manipulacją", z nazwami jak ironiczna "Żelazna logika" czy "Nagroda Złotego Goebbelsa", gdzie oczywiście zawsze osoby krytyczne wobec "konserwatywnej" wizji świata są Goebbelsami, cokolwiek nie powiedzą). Ich zdaniem, kłamie zawsze Wyborcza. Z kolei zdaniem pisarzy Wyborczej, kłamie Ziemkiewicz. Oni zawsze się troszczą o prawdę.

    

   Postprawda była słowem roku 2016, nawet dosłownie. Na Facebooku ilość kliknięć na nieprawdziwe informacje przekroczyła kliki na te prawdziwe, i trend narasta. Komentatorzy z całego świata uznali: hm, wiecie, czemu ludzie się ze mną nie zgadzają? Bo nie obchodzi ich prawda! Kłamstwo się sprzedaje! I nie są jakoś do końca w błędzie. To w końcu prawda, że w ankietach 40% wyborców Trumpa uznało, że podczas prezydentury Obamy giełda spadła, 67% - że wzrosło bezrobocie, 40% - że Trump dostał więcej głosów. Wydawaloby się, że to sprawy obiektywne... Wyborcy Trumpa uważają, zgodnie z wieloletnią kampanią samego miliardera, że Barack Obama nie urodził się w USA i jest muzułmaninem, chociaż do dziś nie ma skrawka konkretnego argumentu na to, czemu miałoby tak być - poza tym, że jest to złe, a Obama jest zły. Sprawdzanie danych prowadzi do wniosku, że Trump mówi nieprawdę setki razy miesięcznie, średnio co kilka minut dowolnej publicznej wypowiedzi. Inni politycy, jak np. Hillary Clinton, kłamią znacznie rzadziej, a ich wyborcy nieco rzadziej wierzą w totalne bzdury, które stawiają kandydatów w dobrym/złym świetle, więc teoretycznie można powiedzieć, że jest zauważalna różnica.

   To wszystko prawda. Wielu z "nich" żyje w bąbelku informacyjnym, filtrując wszystkie treści niezgodne ze swoimi poglądami. Ale powszechność tego zjawiska powinna dla osób faktycznie zaangażowanych w prawdę być sygnałem, że to samo dotyczy i ich. Tak się nie dzieje. Pisarze z "Wyborczej" nieraz potrafią w swoim temacie (sport, polityka, wydarzenia społeczne, czasem i pieniądze) powtarzać informacje ewidentnie naciągane, niesprawdzone, albo stosować "cherry picking" danych, by sprawiać mylne wrażenie. W USA podobną rolę - krzyczmy na "postprawdę", sami czasem piszmy nieprawdę albo naciągając - odgrywają choćby Vox, CNN, Buzzfeed... okej, w sumie wszyscy. Trochę znam tych ludzi. Oni nigdy nie "kłamią". Po prostu czytają coś gdzieś - i powtarzają. Bo przecież było napisane.

   Akurat to nie jest dla nich tak ważne. Nikt nie kłamie - ale dla każdego pewne rzeczy akurat nie są tak ważne, by poświęcać czas i je sprawdzać.

   Nikt z nas przecież nie może dosłownie sprawdzić każdej informacji, w którą wierzy. Wymagałoby to bycia w tysiącach miejsc, badań od podstaw przez setki lat w każdej dziedzinie, sprawdzania każdego badania, które wykonano w historii, jeśli wyniki zostały do czegoś użyte, i tak dalej. Wiedza, niestety, zawsze opiera się na JAKIMŚ społecznym zaufaniu. Oczywiście, wydaje się niemożliwe, by np. statystyki GUS-u kłamały, i np. budżet Polski był 400 razy niższy, niż podają. Ale czy ja to wiem empirycznie? Czy gdyby GUS mnie oszukiwał, wiedziałbym o tym? No coż, w tym przypadku po prostu ufam. Granice tego zaufania, komu ile, to skomplikowana gra. Jest po prostu szalenie irytujące słuchać cały czas ludzi, którzy udają, że to podstawowe dla homo sapiens zjawisko w ogóle nie istnieje, przynajmniej w ich przypadku. Tak, wy też powtarzacie ślepo to, co wam pasuje. Jako m wyszyscy.

   Ledwie wczoraj na pewnym forum internetowym zobaczyłem nagłówek "Nutella wycofana ze sklepów". Jak to mam w zwyczaju (nie jestem zbyt mądry), odruchowo napisałem komentarz: nie nie, nic nie wycofali, ten nagłówek przekręcono z faktów X i Y... Jakie były następne komentarze? Nie dotykały w ogóle kwestii, czy to w ogóle się stało. Ten komentarz został zignorowany. Komentowano dalej, o czym to ich zdaniem świadczy zakaz Nutelli: ktoś komuś dał w łapę, może i sama Nutella żeby zwiększyć popularność, może konkurencja, i tak dalej... całe analizy. Przekaz "hej, ale tak w ogóle to nieprawda" spłynął niczym reklama Google'a pomiędzy postami, nie przeszkadzał wyciągać dowolnych rozbudowanych wniosków z faktu zakazania Nutelli. Widząc to, byłem nieco mniej zdziwiony, że gdy pojawia się komentarz np. o miliardach podpaleń w Niemczech, 400% bezrobociu imigrantów w Szwajcarii czy o tzw. Pizzagate, również wszystko to jest brane jako oczywisty fakt, bez kwestionowania. Po prostu dane osoby nie widzą sensu podejmować wysiłku, by to jakoś sprawdzać. Gdyby pojawiło się jakieś info niezgodne z kolei z danej osoby światopoglądem - też nie ma sensu tego sprawdzać, można od razu uznać za zmyślone. W końcu żyjemy w epoce postprawdy! Ktoś tam sobie napisał coś w internecie, phi. Na pewno nieprawda.

    

   W skrócie mówiąc - obecnie każdy się zgadza, że w internecie jest sporo nieprawdy. Tylko różne są opinie na temat tego, co konkretnie nią jest. Pomijanie tego "detalu" to kolosalne intelektualne lenistwo.

   The Federalist - strona prawicowa, którą czytam z raczej pozytywnymi uczuciami, bo choć może są ewidentnie stronniczy, to przynajmniej nie udają, że nie, a starają się jednak napisać coś konkretnego - stworzył tekst, który stworzyła chyba każda "konserwatywna" strona w 2016 roku: tytuł brzmi dosłownie "Histeria lewaków na punkcie zmyślonych informacji to zmyślanie!". Jak w piaskownicy. "Jesteś głupi". "Nie, ty jesteś głupi". Dziennikarstwo XXI wieku. Ale są i argumenty. Nie wiem, czy lepsze, niż "drugiej strony", nazwijcie ich "postępowcami", wyborcami Demokratów itp., ale też jakieś. Federalist ponadto zwraca uwagę, że gdy prawda nie jest czarno-biała, mamy tendencję do uznania za "szkodliwe" po prostu opinii, z którymi się nie zgadzamy. Wszyscy wiecie, o co chodzi - tę samą sprawę można bardzo różnie czasem nazwać słowami, zmieniając kompletnie wydźwięk. "Zwolennicy mordowania dzieci" vs "zwolennicy prawa kobiety do kontroli nad swoim ciałem" itp. "Los Angeles ma 15 radnych, a Warszawa prawie 500". "Niemcy obniżyły podatki, a Polska podwyższyła" (zamiast innego, też prawdziwego, zdania na temat: "Niemcy tak ogólnie mają wyższe podatki, niż Polska, obniżyli jeden w pewnych okolicznościach"). Można to robić na wiele bardzo różnych sposobów.

   Pamiętacie jak wspomniałem, że na Facebooku w 2016 roku kliknęło się więcej zmyślonych informacji? No właśnie - zależy, kto mierzy "zmyśloność". Inna prawicowa strona Washington Examiner poddaje je (mało wnikliwej, ale zawsze) analizie. Pokazuje, że Buzzfeed, jakże zatroskany o rzetelne dziennikarstwo, sam mocno naciąga w tym pomiarze: po pierwsze, wybiera tylko niektóre media, po drugie - nie mierzy wszystkich informacji, tylko 20 najczęściej klikanych, po trzecie - "prawdziwe informacje" z tego badania to niekoniecznie takie superkonkretne dziennikarstwo, jak sobie wyobrażamy to słysząc, ale np. felietony czy ploteczki o celebrytach.

    

   Mówi się obecnie o wprowadzeniu filtra na Facebooka w Niemczech - w kraju, gdzie Cukieras otrzymał wyjątkowo sporo sugestii, że po prostu musi to prawnie zrobić. Syryjczyk Adas Modamani walczy z Facebookiem w sądzie po tym, jak po portalu krążyły nieprawdziwe informacje na jego temat: jego zdjęcie (słynne, bo z Angelą Merkel) krążyło z podpisami, że to Najim Laachraoui (jeden z zamachowców z Brukseli i Paryża, nota bene pochodzący z Maroka, ledwo 4000 km od kraju pochodzenia Modamaniego), albo też, że złapano go za podpalenie bezdomnej osoby w Berlinie. Oczywiście - nikt, kto te informacje klikał, nie myślał pewnie "ok, oto kłamię". Po prostu to nie było dla nich tak ważne. Chodziło o ogólny przekaz, że Angela Merkel uśmiechnęła się na zdjęciu z jakimś kolesiem z szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu, podczas gdy jakiś koleś z Bliskiego Wschodu z radością zabijał.

   (Bardzo częsty wątek, swoją drogą. Dziś znów na Demotywatorach - jednej z najpopularniejszych stron w Polsce - widziałem historię o tym, że "Imigranci gwałcicli porwaną Szwedkę w knajpie podarowanej im przez miłośników imigrantów". Mniejsza o samą historyjkę, ale w jej początkowej wersji, którą promowała fanatyczna strona Fria Tider - nota bene, jak przystało na reporterów dokładnie znających sprawę z pierwszej ręki, wrzucając zdjęcie z Facebooka - nie było wątku, że niby knajpa była podarowana jako jakiś "dar dla imigrantów", ale widocznie ten pomysł by za fajny, by w głuchym telefonie go nie dodać. Historyjki o tym, że dokładnie ten imigrant, którego mile witano, "ugryzł karmiącą rękę", klikają się znacznie lepiej, niż te o tym, że tylko jakiś imigrant zrobił coś złego - więc taka staje się uznawana "prawda").

   Niemniej - dla Modamaniego było to pomówienie (okej, bądźmy serio: to było pomówienie, dość niebezpieczne dla jego życia, a na pewno komfortu wyjścia na ulicę bez hejtu) i może dostać sporo pieniędzy od Facebooka. Po tego typu sprawach... mają pojawić się filtry, czy też informacje na niemieckim Facebooku: "to jest fałszywa informacja". Ależ to będzie cudowne! Na pewno ludzie, którzy się tym obecnie dzielą, nie pomyślą wcale o każdej takiej informacji "okej, lewaki z Facebooka w ramach swojej ideologii uznają prawdę za nieprawdę, bo prawdy nienawidzą manipulatory jedne, inżyniera społeczna marksizm polityczna poprawność bezstresowe wychowanie". Na pewno tak nie będzie, nastanie konsensus, co jest prawdą!

   Tak samo jest z każdą "nieprawdziwą" informacją! I cóż tu poradzić. Sorry, prawda nie istnieje. Spójrzmy na aspekt psychologiczny tego mechanizmu.

    

   Ludzie lubią myśleć, że świat jest przeciw nim - efekt wrogich mediów. Donald Trump na Twitterze dostał dzieisątki tysięcy "lajków" pisząc, że "Google, Facebook i Twitter zakopują informacje o śledztwie FBI wobec Clinton", chociaż trudno było znaleźć jakikolwiek argument, że niby tak było, news był wszędzie. Na pewno w Polsce nieraz trafiliście na podobną mentalność: wszyscy krzyczą o "tuszowaniu sprawy"... o której wszyscy krzyczą. Ale to brzmi przyjemnie, że system jest przeciw nam! Pamiętacie może niesamowity dym w mediach (także Wyborczej!), gdy na bodaj dzień czy dwa zablokowano konto Facebookowe Marszu Niepodległości? Do dzisiaj wiele osób wydaje się przekonanych, że Facebook banuje tylko "patriotów", czyli generalnie "konserwatystów". Nie odwiedzają w końcu innych stron i nie wiedzą, że wszelkie, także jak najbardziej antyrasistowskie strony, są dość często blokowane, często i na dłużej, bo po prostu tak się czasem zdarza. Nie - oni całe życie będą pewni, że Facebook ich nienawidzi za "niepoprawność" i "niepokorność", bo fajnie żyć tak myśląc.

   Dzięki mediom społecznościowym można kompletnie zamknąć się na inne źródła newsów. Można czytać tylko redaktorów "W Sieci" i "Do Rzeczy" oraz tych, którzy oni lajkują na Twitterze, łącznie z Goebbelsami i Logikami itd... W ten sposób każdy może być "królem" ze wspomnianej bajki - cokolwiek nie uważacie, w internecie łatwo jest znaleźć miejsce, gdzie każdy wam przytaknie. To może być też prawda. Ale może być też cokolwiek innego. W medioznawstwie nazywa się to efektem komory pogłosowej, przez izolację. Możecie cały dzień czytać np. tylko o tym, że czarny pobił białego, albo tylko o tym, że biały pobił czarnego - i nigdy o żadnym innym biciu. I tak dalej. Trochę się śmiałem, gdy "Guardian" nazwał ten efekt "wyzwaniem XXI wieku". To nie jest wyzwanie! My, ludzie, robimy to, bo to przyjemne! Oczywiście, że nie musimy tego robić, ale tak wybraliśmy! Swoją drogą, "Guardian" to jedna z solidniejszych gazet na świecie, wspomniany tekst napisał profesor filozofii na Oxfordzie, ale wiecie co? Ja powiem tak - w kilku konkretnych sprawach, które są w linii, "Guardian" naciąga mocno. Inni za to powiedzą, oczywiście wśród "konserwatystów", że "Guardian" ciągle kłamie, zawsze, najgorsze guano wyborcze. I co im zrobisz. Przeżyją życie będąc przekonanymi o tym, a wystarczająco wiele osób im przytaknie, by nie mieli pomysłu to kwestionować. "Guardian" spędza oczywiście nad weryfikacją prawdy milion razy więcej czasu, niż media prawicowe, ale to nie znaczy, że nie robi tego głównie wtedy, gdy już im to jako tako pasuje do ogólnej wizji świata.

   Badania Uniwerystetu Michigan wykazały w 2010 roku, że im bardziej nieprawdziwa jest informacja, w którą wierzymy - tym bardziej w nią wierzymy. Być może jest to ewolucyjna pozostałość po czasach plemiennych wojen. W każdym razie, różnica między "nie wiem, czy bezrobocie w Szwajcarii wynosi 400%, może i tak...", a "wiem, że wynosi 400%" jest bardzo duża. Ta druga osoba będzie odporna na wszelkie argumenty - uzna je od razu za zmyślone, zfabrykowane przez propagandę władzy, powtarzane przez pożytecznych idiotów itp. Ten typ człowieka - mający błędne informacje i do nich przekonany - jest najbardziej pewien swojej wizji świata. Bardziej niż ci, którzy mają informacje zgodne z faktami. Jest to rodzaj efektu potwierdzenia, nazwany przez dziennikarzy z Columbii w 2009 roku efektem rykoszetu. W bardzo ciekawym badaniu, gdzie np. okazało się, że ludzie tylko częściej zgadzają się z obiektywnym niby tekstem typu "cięcia podatkowe Busha nie obniżyły wpływów do budżetu", gdy... dostają sporo informacji od ekonomistów i samych polityków z obozu Busha, że to nieprawda. Podobny efekt wykazano u wyborców Trumpa, którego poparcie w grupie rosło... po pokazywaniu negatywnych informacji o nim. Efekt ten widzę na forach, Facebookach i rozmowach każdego dnia. Może to efekt męczennika? Być może to samo kierowało np. chrześcijanami 2000 lat temu czy terrorystami z RAF czy teraz ISIS, którzy tym bardziej wierzą w sens swojej "misji", im większe szanse na to, że ich za to zabiją? Walka o coś - nadaje życiu sens? A może to efekt współczucia? Badani poczuli potrzebę wspierania biednego niewinnego Donaldka, którego tak brzydko krytykowano? Można by o tym pisać długo.

    

   Można by długo. Ale pora na wydarzenie, które było pretekstem do tej notki. "Taśmy Trumpa". "Teczki Trumpa". Zaczęło się od strony Buzzfeed. Tej samej, która uczula nas niejednokrotnie na "zmyślone newsy". Teraz opublikowali teczkę "haków" na Trumpa - niepotwierdzonych. Największą karierę w mediach zrobiło bodajże info o "złotym deszczu", czyli, ekhm, sikaniu na Trumpa przez prostytutki. Oczyiwście rosyjskie, bo jak krytykujesz Trumpa zawsze warto wspomnieć o Rosji. Podobno (wygląda to na prawdę...) to akurat info zostało wysłane do Ricka Wilsona, polityka przeciwnego Trumpowi, kompletnie dla żartu - przez osobę, która pochwaliła się wcześniej żarcikiem na forum 4chan (cały link jest świetny - np. fragment "źródła" o tym, że zazwyczaj chcąc dopiec Wilsonowi wysyłał mu tzw. "goatse". To też taki internetowy... ekhm, fenomen). W każdym razie - danie są niepotwierdzone. Od początku wiadomo, że nie ma potwierdzenia, by były prawdą. Taki to "raport" - wersja robocza możliwych haków na Trumpa, których jednak nie dało się wykorzystać. Ale Buzzfeed go opublikował. Ale każdy o nim napisał. Wyborcza np. pod tytułem: "Czy Rosjanie mają haki na Donalda Trumpa? Szokujący raport". Co nie jest nieprawdą - jest znak zapytania, a "szokujący" to oczywiście opinia. Ale... wiemy, jak to działa. To inny nagłówek niż "ktoś coś napisał o Trumpie i wydrukował, może jest w tym coś prawdy, ale nie mamy na to żadnych dowodów".

   Tak zrobiła większość mediów. Hej, nie kłamaliśmy! Daliśmy znak zapytania!

   Tak też tłumaczył decyzję o publikacji redaktor Buzzfeed. "Jak napisaliśmy od razu, są poważne powody, by wątpić w te posądzenia. Ale uznaliśmy, że Amerykanie mogą sami wydać osąd na ich temat". Tak można wytłumaczyć każdą bzdurę! "Może dzisiaj każdy z 7 miliardów ludzi, którzy mają ciemniejszą skórę, zgwałcił twoją matkę. Nie mamy dowodów, ale wrzucamy tę historię, sami osądźcie wiarygodność". Powalający cynizm.

    

   I wiecie co? Oczywiście mojej opinii o Trumpie to w ogóle nie zmienia. Czemu by miało? Ale włącza się "efekt rykoszetu". Buzzfeed na tym traci wiarygodność i sympatię - przynajmniej wśród większości tych, którzy nie są już przekonani. Trump zyskuje - bo oto jest jasny sygnał dla ludzi, którzy interesują się tylko troszeczkę, że jak szkalują Trumpa, to niecelnie.

    

   Cała historia jest ciekawa dużo dalej. Ale ta notka jest tylko o prawdzie, nieprawdzie i postprawdzie. Ogólny temat powiązań Trumpa z Putinem COŚ w sobie wydaje się mieć. Ale to tylko gadanie. Są pewne wskazówki, że Rosja działała w internecie, by zwiększyć szanse Trumpa. Niemniej wyborcy nie mają żadnych konkretnych podstaw, oficjalnych danych, by uważać, że np. "Rosjanie zhackowali liczbę głosów w głównych wyborach" - a połowa wyborców Clinton w to wierzy.

   O Rosji gada się cały czas. To źle, że Trump lubi Putina - mówi wielu przeciwników prezydenta. Przecież to łajdak! Wywołuje wojny i kłamie! Tak, ludzie z kraju, którego największymi sojusznikami od dekad są Izrael i Arabia Saudyjska, kraju który dla walki z komunizmem stworzył liczebny islamski terroryzm i rozwalił Bliski Wschód wpływając od 1945 roku politycznie, militarnie i ekonomicznie - ten kraj musi się martwić o sojusz z Putinem... bo Putin to gangster!

    

   Kilka dni temu Trump zrobił świetny show w TV, odmawiając odpowiedzi na pytanie dziennikarza CNN. "Wy zmyślacie informacje", powiedział, a zwolennicy zaczęli bić brawo. Był to news na wielu forach. Na jednych oczywiście pisano, że to bezcześci powagę prezydenta, że koleś jest aroganckim bucem, że zwolennicy Trumpa nigdy nie podają dokładnie, gdzie CNN "zmyśla", że reporter miał usłyszeć potem od ochrony, że dostanie niedługo zakaz wstępu, jak i inni "niewłaściwi" reporterzy. Aha, CNN napisało też artykuł o treści "Nieprawda! My mówimy prawdę, a ty nieprawdę". Serio. Na innych forach, oczywiście, komentarze brzmiały: brawo, sama prawda, CNN mówi nieprawdę a Trump prawdę, wreszcie polityk postawił się mediom, a ten dziennikarz to w ogóle niesamowicie agresywny, rzuca się wściekły że raz ktoś mu grzecznie odmówił... I tak dalej.

   Trump poprosił pytanie od Breitbarta - medium bardziej klakierskiego, niż w Polsce TVP. Trump zawsze bierze pytania od Breitbarta. Breitbart spytał: "media były okropne podczas tych wyborów. Jakie zamierzasz wprowadzić reformy w tej kwestii?".

    

    

   To chyba najlepsza pointa. Zaznaczmy: doskonale rozumiem ludzi, którzy kierują się przede wszystkim aspektem społecznym, oceniając "prawdę". To działa nieco inaczej u "roboli", "swoich chłopów", "intelektualistów" itd., ale zawsze musi być w ramach społecznych. Jeśli to ignorujemy - cóż, skazujemy się na samotne życie. Bo, z wyżej wymienionych powodów: by znaleźć prawdę, trzeba wyjątkowo nieufnie traktować "swoich", a ci nie mają powodu, by się z tego cieszyć i nas dalej lubić. Więc oczywiście: wszyscy muszą mniej lub bardziej ignorować pewne aspekty "prawdziwości" swojej komunikacji, by nie skończyć jak ja.

   Sprawy te mają wyjątkowo absolutne znaczenie w dziedzinach polityki i mediów, jako że prace te polegają na zdobywaniu popularności. Fizyk nie oceniany za to, ile ludzi w całym kraju się z nim zgadza (choć nadal jacyś ludzie go oceniają, więc często dostosować "prawdę" musi!), za to polityk i pisarz - właśnie za to.

   Mimo wszystko mam nadzieję, że na tym anonimowym blogu jeszcze nie raz będę miał okazję napisać coś, z czym nikt nie chce się zgadzać. Na przykład że można pisać anty-trumpistycznie w sposób po prostu nieprawdziwy, że można pisać lewicowo w sposób nieprawdziwy, że można pisać feministycznie w sposób nieprawdziwy, że można pisać anty-rasistowsko w sposób nieprawdziwy i tak dalej. Można. Więc jeśli interesuje was prawda - nie zakładajcie, że coś nią jest tylko dlatego, że daje wam przyjemne uczucie wyższości i przynależności do grupy.

   Ale jeśli chcecie mieć spoko miłe życie - lepiej nie wnikajcie zbyt głęboko w kwestie tego, co jest prawdą, a co "fake newsem"... Powtarzajcie, że to po prostu tylko Trumpy i PiS...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Moja postprawda jest najmojsza”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ogqozo
   Czas publikacji:
   niedziela, 15 stycznia 2017 21:07